Tüketicilerin İşine Yarayacak Faizsiz Bankalar Listesi

Tüketicilerin İşine Yarayacak Faizsiz Bankalar Listesi
2 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 1.023 kez okundu.

Faizsiz Bankalar

Son dönemlerde Türkiye’de yaşanan faiz oranlarındaki düşüşle beraber; tüketiciler de düşük faizle alınan krediler ya da faizsiz bankalar aracılığıyla verilen kredilerden almak adına tekrar bankaların yollarını aşındırmaya başlamışlardır. Kredi kartı kullanmakta olan tüketicilerin sayısı çok olarak bilinse de; kullanan kadar tüketicinin yanı sıra çeşitli nedenlerle kredi çekmeyen ve kredi kartı kullanmayan tüketiciler de mevcuttur. Genellikle kredi çekmeyen ve kredi kartı kullanmayan kişilerin kullanmamalarının altında yatan sebep ise; sistem içinde faiz bulunmasından kaynaklıdır. Böyle bir sorunla karşılaşıldığı zaman alternatif seçenek olarak ortaya katılım bankaları çıkmaktadır. Katılım bankalarının kar payı denilen vadeli sisteme benzeyen bir şekilde faizsiz bankalar aracılığıyla “faizsiz kredi” kavramını tüketicilerin hayatına girmiştir. Sadece katılım bankaları değil bu bankaların dışında da faizsiz kredi veren faizsiz bankalar da mevcuttur. Ülkemizdeki vatandaşların üstün çoğunlukta Müslüman olduğu düşünüldüğünde, faiz konusunda çoğu bankanın çekinceleri vardır. İslam dinininde faiz almanın ve yemenin haram sayıldığı ve yasaklandığı herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yanında herkes kendinin din açısından özgür olduğunu ve faizli kredi kullanımının kişinin kendi hür iradesine dayalı olduğunun altı  çizildiğinde; faizli ya da faizsiz kredi kullanımının ülkedeki oranı çeşitlilik gösterebilmektedir.

 

Faiz; bankalar tarafından, işletilmesi adına kendi bünyesindeki müşteriye ödünç olarak verdiği paranın, geri ödeme sırasında üstüne belirli oranda kar payı eklenerek geri alınmasına denmektedir.

Kar payı; bir işletme içerisinde, giderlerin toplam ciro içinden düşülmesi sonrasında ortaya çıkan kâr miktarının, işletmede bulunan ortaklara bölünmesi olarak tanımlanmaktadır.
Faizli kredi; herhangi bir finans kuruluşu ya da bankalar aracılığıyla geri ödemesinde üstüne ek pay konularak alınacak olan borç para olarak tanımlanabilmektedir.

Faizsiz kredi; iki türlü verilebilmektedir. İlki; faizsiz bankalar üzerinden müşterilere verilmekte olan borç paranın geri ödemesinde üstüne faiz katılmadan ödenen kredi çeşididir. Faizsiz çekilmiş olan kredinin ederine; kredi ve sigorta masraflarının haricinde bir ödeme yapılmaması anlamına gelmektedir. İkincisinde ise; katılım bankalarının son dönemlerde çıkardığı kar payı türüdür. Katılım bankaları vermiş olduğu borç paranın geri ödemesi esnasında faiz değil, kar payı almaktadır.

Faizsiz Banka Ne Demek?

Faizsiz kredi alımının daha net anlaşılabilmesi açısından konuyu daha da detaylandırmak gerekmektedir.Faizsiz bankalar aracılığıyla verilmekte olan bu krediler genellikle kısa vadeli ödemelerde verilmektedir. Örnek olarak verilmek gerekirse; kimi bankaların içinde 10–12 aylık süreyle vadeli faiz kredi olanakları mevcuttur. Bazen faizsiz kredi bazen de ürün bazlı olarak kampanyalar düzenlenmektedir. Bu kampanyalara örnek verilirse; otomotiv üreten firmalar tarafından 30.000 TL’ye 18 ay boyunca sıfır faiz oranlı, 24.000 TL’ye 24 ay boyunca sıfır faiz oranlı, ve bunun gibi faizsiz kredi kampanyaları, KOBİ’lere özel olarak yapılmış olan kredi kampanyaları veya çevre duyarlılığının arttırılması bakımından devlet desteğiyle birlikte olan binaların izolasyonunun tamamlaması adına verilmekte olan faizsiz kredi kampanyaları örnek gösterebilmektedir. Bankalar bu örneklerde verilen sıfır faiz oranındaki kredi kampanyaları süresince, sigorta primlerini ve kredi dosya masraflarını oldukça yüksek tutmakla beraber, faiz alamadığı için kazanamayacağı parayı bu yollardan almaya çalışmaktadır. Otomotiv üreten firmalar açısından faizsiz krediler ele alındığı zaman; liste fiyatının 60.000 TL olduğu herhangi bir otomobil adına çekilecek olan 30.000 TL kadar faizsiz kredi alındığı zaman pazarlık şansı neredeyse sıfıra inmektedir. Nakit olarak alınmak istendiği sırada 55.000 TL‘ye kadar düşecek olan otomobil fiyatı, sıfır faiz oranlı kredi kampanyası sayesinde alındığı zaman bu otomotiv firmaları pazarlık yapmamakla birlikte alınacak otomobil kişiye daha yüksek fiyata gelmektedir. Faizsiz bankalar aracılığıyla verilen bu kredilerin verilirken uygulandığı başka bir yöntem ise şudur; bankaların sigorta primi adıyla müşterilerinden tıpkı faizli kredideki gibi rakamları talep etmesi; dosya masraflarının meblağını yükseltmesiyle birlikte, masrafın yanında müşterinin aşina olmadığı farklı sebeplerden ötürü para istemeleri faizsiz kredinin faizli krediden bir farkının kalmamasına sebep olmaktadır. Katılım bankalarının vermiş olduğu faizsiz kredinin geri ödenmesinde müşteriden alının kar payı oranı genellikle faiz oranlarıyla aynıdır. Sadece isim olarak faiz değil, kar payı alınmaktadır. Katılım bankaları bu konuda oldukça hassas davranmalarına rağmen bu hataya düşmüş olan müşteriler ya da borsaya veya finansa merakı olan müşteriler bu isim değişikliğinin farkına varmış durumdadırlar. Kar payına bir örnek verilecek olursa; herhangi bir katılım bankasının müşterisi; parasını kar payı olan bir hesaba yatırdığı zaman, bankanın 1 yılda elde ettiği kar oranına göre kar payı almamaktadır. Katılım bankası 1 yıl içerisinde zarara uğramışsa; müşterinin mevcut olan parasından kesinti de yapılmamaktadır. Bu sebepten ötürü ismi faizsiz kredi olsa da, faiz temeline dayalı olduğu su götürmez bir gerçektir.

faizsiz bankalar

Faizsiz Kredi Veren Bankaların Listesi

-Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payındaki orana göre verilen faizsiz kredi)
-Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (kâr payındaki orana göre verilen faizsiz kredi)
-Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kâr payındaki orana göre verilen faizsiz kredi)
-Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payındaki orana göre verilen faizsiz kredi)
-Vakıf Katılım A.Ş. (kâr payındaki orana göre verilen faizsiz kredi)

Diğer Bankalar

-Halk Bankası (KOBİ’lere özel olarak verilen faiz oranlı kredi imkanları)
-Odebank (Faiz oranlı kredi imkanı)
-Denizbank (Otomatik ödeme talimatı veren müşterilerine 1000 TL faizsiz kredi imkanı)
-Garanti Bankası (2000 TL’ye kadar faizsiz verilen kredi imkanı)

Sıfır faiz oranıyla kredi veren bankaların anlaşmış olduğu otomotiv firmaları ise şöyledir; Ford, Renault, Fiat, Nissan, Dacia, Opel, Skoda, Citroen ve Peugeot firmalarının sıfır faiz oranıyla kredisi verilmekte olan otomobil kampanyaları bankaların ilgili bölümlerinde bulunmaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git