Teke Resmi Kurumlar İle Hibe Desteği

Teke Resmi Kurumlar İle Hibe Desteği
3 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 225 kez okundu.

Hayvancılık Hibe Projesi 2017

Devlet destekli Hayvancılık kredisi nasıl alınır? 2017 yılı içerisinde destek ve teşviklerle ile krediler devler tarafından çiftçilere sunulan imkanlar arasındadır. Teke, inek, tavuk, koyun çiftliği, küçükbaş büyükbaş tüm hayvanlar için kredi alabilmek mümkündür. Teke resmi işlemler sonra kredi imkanı sağlanır.

Eğer büyükbaş ya da küçükbaş hayvancılık ile uğraşıyorsanız ya da bu işle uğraşmak istiyorsanız, bir çiftlik kurarak, teke, keçi, koyun beslemek ve süt peynir gibi ürünlerin üretimi ile uğraşarak geçiminizi sağlamayı planlıyorsanız bu konuda Devlet destekli kredilerden faydalanabilirsiniz. ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilere hibe olarak verilecek olan 2017 Hayvancılık kredisi 11 Mart 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanmış durumdadır. Kredi oranları ise %50 ile %100 arasında belirlenmiştir.

Proje Hakkında Bilgiler

Teke resmi, inek, koyun, keçi, tavuk ya da dana gibi hayvanların beslenmesi ayrıca bu hayvanlardan ürün elde edilmesinin sağlanması adına kurulacak olan çiftlikler belirli bir maliyet gerektirir. Devlet tarafından bu maliyet ÇKS üyesi olan kişilere hibe kredisi adı altında sağlanacaktır. Teke resmi kredisinden faydalanmak için bu kayıt şartı aranmakla birlikte bazı şartlarında yerine getirilmesi gerekmektedir.

teke resmi

Teke Resmi Kredi İşlemleri İçin Gerekli Şartlar

Kredi imkanından yararlanmak isteyen kişiler öncelikli olarak Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı İl veya İlçe müdürlüğüne bizzat giderek başvuruda bulunmalıdır. 2017 ve 2019 tarihleri arasında geçerli olacak olan bu kredi işlemi Ziraat Bankası tarafından sağlanabilmektedir. Kanatlı hayvan beslemek isteyenler için şartlardan biri belirli bir sayı miktarınca hayvan almalarıdır. Bu sayı kaz için 500 iken diğer hayvanla için en az 1000 olarak belirlenmiştir. Arı için ise en az 30 kovan öngörülmüştür. Teke resmi ve koç için ise en az 500 tane hayvan sayısı belirlenmiştir. Sayı şartları kesindir. Ayrıca İpek böcekçiliği ile ilgili 100 lira kredi destekleri %100 olarak sağlanacaktır. Büyükbaş hayvanlarda ise bu sayının en az 150 olması şartı kabul edilmiştir. Teke için öngörülen sayı ise en az 500 adettir.

Teke Hakkında

Tekeler, sığır, deve ve atlar gibi daha büyük hayvanlara kıyasla küçük hayvanlar olarak kabul edilir, ancak tavuk, tavşan, cavies ve arılar gibi mikrolivestoklardan daha büyüktür. Keşfedilen her keçi türü, Boer gibi daha büyük ırklar için 140 kg’dan, daha küçük keçi için ise 20-27 kg arasında değişen belirli ağırlık aralıklarına sahiptir. Teke resmi olarak her ırkta farklı türlerin fark edilen değişik boyutları olabilir. Boyut aralığının altında, omuzda yetişkinler olarak 41 ila 58 cm arasında duran Afrika Pirimi gibi minyatür ırklar bulunur. Çoğu teke doğal olarak doğaya göre çeşitli şekil ve boyutlarda iki boynuza sahiptir. Çok genetik nadir bir miras olarak düşünülen poliserat keçisi sekiz boynuza kadar varan boynuzlara sahiptir. Boynuzlar, insanlara ve diğer keçilerdeki yaralanmaları azaltmak için en yaygın olarak ticari süt keçi sürülerinden çıkarılır. Sığırların aksine tekeler, türü belirleyen genler ile boynuzları belirleyen genler yakından bağlantılı olduğundan, güvenilir bir başarıyla yetiştirilmemiştir.

Teke Üreme

Teke yavrusu bir alanda iki aylık bir yavru, cins ve beslenme durumuna bağlı olarak, üç ila 15 ay arasında ergenlik yaşarlar. Birçok damızlıkçı, yetişkin ağırlığının% 70’ine ulaşana kadar ertelemeyi tercih eder. Bununla birlikte, bu ayrılma, yaygın olarak yönetilen, açık alan sürülerinde nadiren mümkündür. Teke resmi ılıman iklimlerde ve İsviçre ırkları arasında, gün boyu kısaldığında yetiştirme mevsimi başlar ve erken ilkbaharda veya önce sona erer. Ekvatoral bölgelerde tekeler yılın herhangi bir zamanında yetişirler. Bu bölgelerde başarılı üreme, gündüz uzunluğundan çok yemlenmeye bağlıdır. Herhangi bir cins ya da bölge, iki ila 48 saat boyunca her 21 günde ısı gelir. Erkelerde boynuzların tabanındaki koku veren bezler, onu dişi için cazip kılmak için önemli olan bir etkendir. Doğal, geleneksel çiftleşmenin yanı sıra, suni dölleme keçi yetiştiricileri arasında popülerlik kazanmıştır. Çünkü geniş bir çeşit kan hattına kolay erişim imkânı sağlıyor. Teke resmi gebelik süresi yaklaşık 150 gündür. İkizler olağan sonuçtur, tek ve üçlü doğumlar da yaygın olarak görülür. Dörtlü, beşli ve hatta sekiz tane doğum bile gerçekleşebilir. Bir doğum olayı genellikle sorunsuzdur. Doğum yapmadan hemen önce kuyruk ve kalçanın etrafında batmış bir alana sahip olur ve ağır solunum vardır. Endişeli bir görünümü olabilir, huzursuz olur ve büyük bir sevgi gösterir. Annesi, sık sık ihtiyaç duyduğu besin maddelerini veren, kanamasını durdurmaya yardımcı olan plasentayı, yırtıcı hayvanların doğum kokusunun cazibesini azaltmak için geyik gibi yabani otçul yağmurlarının davranışlarıyla paralellik gösterir. Doğum yaparken tazeleme yani süt üretimi oluşur. Süt üretimi cins, cinsiyet, doğum kalitesi ve diyet ile değişir; Süt keçileri genellikle 305 günlük emzik başına 680 ila 1.810 kg süt üretirler. Ortalama olarak, kaliteli bir sütte iken günde en az 3 kg süt verir. İlk kez bir sağımcı, istisnai durumlarda daha az veya en fazla 7 kg veya daha fazla süt üretebilir. Bazen, yetiştirilmeyen ve devamlı süt alan tekeler tipik 305 günün ötesinde laktasyona devam edecektir.

Beslenme

Tekelerin teneke kutular ve karton kutular da dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi yemeye istekli oldukları bilinmektedir. Tekeler gerçekte yenilmeyen materyali yemeyecek olsa da, sığır ve koyun gibi ot toplayıcılar değildir. Atık kutular veya kutulardaki artık yiyeceklerin olağandışı kokuları meraklarını daha da tetikleyebilir. En çok stok hayvanlarına toksik olan bitki örtüsü alanında beslenen evcil bir teke birçok şeyi örneklemenin yanı sıra, nadiren geniş yapraklı bitki yanı sıra odunsu çalılar ve ağaçların ipuçlarına göz atmayı tercih edecektir. Bununla birlikte, onların bitki beslenmesinin son derece değişken olduğu ve toksik olduğu bazı türleri içerdiği söylenebilir. Açlık hissetmedikçe, kirli yiyecekleri veya kirli suyu nadiren tüketirler. Bu, teke resmi yetiştiriciliğinin çoğu zaman serbestçe değişir olmasının bir nedenidir. Tekeler, fundalık ve yabani otlar üzerinde, koyunlardan daha çok geyikler gibi tarlalarda gezmeyi tercih ederler. Solmuş meyve ağaçlarının yaprakları da tekeyi öldürebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git