TCDD Makinist Alımı Yapılacak

TCDD Makinist Alımı Yapılacak
2 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 335 kez okundu.

TCDD Makinist Alımı Yapıyor Mu?

Türkiye’de ulaşım ağının önemli bir bölümünde hizmet veren Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD), Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlıdır. TCDD, belli dönemlerde yaptığı alımlarla personel ihtiyacını karşılar. Bünyesinde çalıştırdığı personelin alım koşulları ve görevleri, ilgili yönetmelikte belirtiliyor. TCDD ulaşım hizmetlerinde görev alan ve önemli görevleri olan personellerden biri de makinistlerdir. Makinistlerin görev tanımı; cer araçları olarak adlandırılan lokomotifleri emniyetli ve konforlu biçimde süren, sevk ve idare eden nitelikli teknik kişi olarak ifade ediliyor. Makinistlerin görev tanımı, çalışma süreleri, işe alım ve çalışma koşulları gibi birçok kural yasalarda belirlenmiştir. Buna göre makinist olarak görev yapabilmek için öncelikle tren makinist ehliyetine ve hangi demiryolu hattı üzerinde tren sürmeye, hangi cer araçlarını idare etmeye yetkisi olduğunu gösteren tren makinist brövesi adı verilen belgeye sahip olması gerekiyor. Makinist ehliyeti ve makinist brövesine sahip olanlar için TCDD makinist alımı gerçekleştiriyor.

Tren Makinist Ehliyeti İçin Gereken Şartlar

Ehliyet için başvuru yapılan tarihte 20 yaşın doldurulmuş olması, mesleki eğitim veren orta öğretim kurumlarında raylı sistemler dallarından birinden mezun olmak ya da meslek yüksek okullarının raylı sistemler ya da motor, elektronik, otomotiv gibi, yönetmelikte açıkça ifade edilen bölümlerden ya da üniversitelerin mühendislik, teknik öğretmen veya raylı sistemler bölümlerinden birinden mezun olmak TCDD makinist alımı için gerekli eğitim şartlarıdır. Tren makinisti olmak için mezun olunması gereken okul ve bölümlerin tamamına yönetmeliğin ya da yayınlanan makinist alımı ilan metninden ulaşmak mümkün. Bunun için bu metinlerin detaylı ve dikkatli bir biçimde incelenmesinde yarar var.

TCDD makinist alımı için gerekli koşullardan biri de sağlık raporu almak. Buna göre ehliyet için başvuru tarihinden en geç 60 gün önce; sağlık kurulu raporu, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmadığına dair Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği bir laboratuvardan alınan rapor, yine Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği bir merkezden alınan psikoteknik değerlendirme raporu gerekiyor. Psikoteknik değerlendirme raporu, makinist olmak isteyen bireyin yeterliliğinin belirlenmesi amacıyla; birtakım testlerle, bedensel ve zihinsel özelliklerinin ölçülmesidir. Raporun amacı bireyin bu işe bedensel ve zihinsel olarak yeterli olup olmadığını değerlendirmektir.

Yeterlilik Sınavında Başarılı Olunmalı

Makinist adaylarının, tren makinist eğitimini başarıyla tamamladığını gösteren katılım belgesi ve başvuru tarihinden en fazla 1 yıl( 12 ay) öncesinden yeterlilik sınavından en az 70 puan almış olmaları gerekiyor. Yeterlilik sınavları bakanlık ya da bakanlığın yetkilendirdiği demiryolu eğitim ve sınav merkezlerinde yapılıyor. Bu sınavlarda puanlama 100 üzerinden yapılıyor.

Makinistler Günün Her Saatinde Çalışabiliyor

Makinist olmaya karar vermeden önce, çalışma koşulları iyice öğrenilip öyle değerlendirilmelidir. Öncelikle resmi tatil ve günler de dahil olmak üzere, makinistler günün her saatinde çalışabiliyor. Tren makinistlerinin zamanlarının büyük çoğunluğu cer araçlarında geçiyor. Araçlarda uluslar arası standartlara göre belirlenen; yeterli aydınlatmanın sağlanmış olması, havalandırılmış olması, nem ve ısı kontrolünün sağlanması gibi ideal koşullarda çalışılmasının yanı sıra; koku, titreşim ve elektrik akımına maruz kalabilme gibi tehlikelerinin de olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte sürekli kabin içinde kalındığı için, uzun yol sürüşlerinin, makinistte yalnızlık duygusunu geliştirebileceği de belirtiliyor. Tüm bu çalışma koşullarını iyi değerlendiren ve bu koşullarda çalışmayı kabul eden adaylar için TCDD makinist alımı gerçekleşiyor.

tcdd makinist alımı

Makinistlerde Dikkat Seviyesi Yüksek Olmalı

Makinistlerde bulunması gereken önemli bir özellik de dikkat duygusudur. Yüzlerce yolcu taşımacılığı ve yük taşımacılığı yapan makinistlerin güvenli bir şekilde ulaşım sağlayabilmesi ve olası herhangi bir kazaya sebebiyet vermemesi, buna bağlı olarak can ve mal kayıplarının yaşanmaması için dikkat seviyelerinin yüksek olması oldukça büyük önem taşıyor. İş sağlığı ve güvenliği için yoğun bir dikkatin sağlanmış olması ve kurallara istisnasız uyması gerekiyor. Ayrıca makinistlerin; hız, kapalı alan, yükseklik gibi korkularının olmaması gerekir. Algılarının yüksek olması, renk körlüğü ve sakatlığının olmaması, gereken durumlarda soğukkanlılığını koruyabilmesi, mekanik yeteneğine ve güçlü reflekslere sahip olması ve akaryakıt gibi kimyasal maddelere karşı herhangi bir alerjisinin de olmaması gerekir. TCDD makinist alımı için aranan tüm bu şartlar, güvenliğin ve konforun sağlandığı sürüşler için gereklidir.

Eğitim Merkezinde Eğitim Alınıyor

KPSS ile ataması yapılan makinist adayları, Türkiye’de makinist yetiştiren tek eğitim yeri olan Eskişehir Eğitim Merkezi’nde eğitim programlarına katılmak zorundalar. Eskişehir Eğitim Merkezi, makinistler dışında, diğer demiryolu personelini de yetiştiriyor. TCDD makinist alımı için makinist adayları, bu merkezlerde teorik ve uygulamalı eğitimlerden geçmek zorundalar. Burada teorik ve pratik eğitimler alan makinist adayları için konaklama ve yemek ihtiyaçları da karşılanıyor. Teorik eğitimler sınıf ortamında veriliyor. Teorik eğitimlerin ardından uygulamalı eğitimlere geçiliyor. Uygulamalı eğitimlerde simülatörler, gerçek lokomotifler, kumanda merkezleri ve vagonlar kullanılıyor.

Simülatörlerle Gerçeğe Yakın Sürüş Eğitimi Veriliyor

Simülatörler aracılığı ile bir makinistin tren kullanırken karşılaşabileceği hemen hemen tüm sorunların, kazaların ve arızaların çözümüyle ilgili deneyimler tehlikesiz biçimde kursiyerlere verilen eğitimlerle kazandırılıyor. Ayrıca kursiyerler, aldıkları tüm teorik eğitimleri simülatör uygulamasıyla pekiştirme imkanı sağlıyor.

TCDD makinist alımı için ülkede çalışan tüm makinistlerin eğitimleri Eskişehir Eğitim Merkezi’nde veriliyor. Eğitim sonunda isteğe göre ve gerekli koşulların sağlanmış olması halinde eğitmenlik de yapılabildiği belirtiliyor. Eğitim alan makinistler en alt seviyeden yüksek hızlı tren (YHT) kullanabilir seviyeye kadar ulaşabiliyorlar.

Açıktan sınavla göreve alınan endüstri meslek lisesi mezunları ile yeni mezun olan TCDD Meslek Lisesi mezunlarının makinist yardımcısı olarak göreve başladıkları belirtiliyor. TCDD makinist alımı için belli bir süre hizmet içi eğitim aldıktan sonra makinist unvanı aldıkları belirtiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git