Sicil Affı İçin Yapılması Gerekenler

Sicil Affı İçin Yapılması Gerekenler
11 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 756 kez okundu.

Sicil Affı İçin Ne Yapmalıyım?

Sicil affı 2017 ‘den önce en son 2009 senesinde çıkarılmıştı. Affın çıkarıldığı zamandan beri bankalardan çekilen kredi borçlarını ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişi sayısındaki artış yaşanmıştır. Uzun zamandır beklenen bir sicil affı için yetkililerden af konusunda çalışma yapmaları isteniyordu. Yeni bir sicil affı yasasının çalışmaları yetkililer tarafından başlandı. Torba yasa ile yasa tasarısı kapsamında sicil affı meclise taşındı. TBMM’de yapılan oylama ile birlikte sicil affı yasallık kazandı. Sicil affı yasası Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra vatandaşlar bu aftan yararlanabilecekler. Borçlarını ödemeyen ve kara listeye girmiş olan vatandaşların sicil affı, yasa ile sicilleri temizlenmiş olacaktır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, verilere göre analiz edilmiş aftan 12 milyon 500 bin kişinin faydalanabileceği belirtildi. Yapılan bu affın kapsamında 1 buçuk milyonun esnaf yer alıyor. Bireyler af sayesinde yeni iş yeri açabilecek, tekrardan kredi ve kredi kartı kullanabilecek ve bankalar ile çeşitli finans kuruluşları ile aralarındaki problemlere çözüm getirebilecekler.

Sicil Affı Resmi Gazete’de Yayınlandı Mı?

Sicil affı yasasının meclise taşınmasının ardından Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyordu. Yasa Resmi Gazetede yayınlanmasının anlamı affın uygulamaya geçmesi anlamına gelecektir. Öncelikle sicil affı mecliste onaylandı. Ardından 18.01.2017 Tarihi ile Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Mecliste kabul edildi. Sicil affı ile kara listeden silinme yasalaşmaya başladı. Sicil affı yasası ise resmi olarak, birkaç gün sonra Resmi Gazete ‘de yayımlanması ile başladı.

Sicil Affından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Sicil affı uygulaması kapsamında, güncel durumu ile bankalara veya farklı finans kurumlarına borçlu olan, bunu ödeyemeyen her vatandaşın yararlanabileceği bir uygulama olarak ele alınmıştır. Fakat sicil affından yararlanma esnasında uyulması gereken bazı durumlar mevcuttur. Bu durumlar; Sicil affı düzenlemesi Resmi Gazetede yayınlandığı tarihten itibaren ,6 ay içinde güncel kredi ve kredi kartı borçlarının tamamını ödemeyi gerektiriyor. Bu durum uygulanamadığında sicil affı gerçekleşemeyecektir. Fakat Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra borçlarının tamamını ödeyemeyecek olan kişiler için başka bir durumda söz konusu olmuştur. Eğer borçlarının tamamı ödenemiyor ise borçların tamamına yapılandırma yapma koşulu ile sicil affından yararlanabilecektir. Bir başka uygulama ise aynı zamanda borçlarının tamamını taksitlendiren bireylerde sicil affı yasasından faydalanabilecektir. Faydalanabilmek için tam olarak yapılan açıklamada ‘’Nakdi ve gayri nakdi kredilerin, anapara, faiz hesaplarına ait ödemelerini çeşitli sebeplerle aksatmış olan gerçek ve tüzel kişilerin, ticareti faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödememeleri sebebiyle Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından kara listeye alınan kişiler söz konusu düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından 6 ay içerisinde borçlarının tamamını ödemesi veya borçlarının tamamını yapılandırması durumunda sicil affı temizlenecek’’ maddesi uygulamanın nasıl gerçekleşeceğini belirtmede yardımcı olmuştur.

Sicil affından kimler faydalanabilecek?

Sadece esnaf ve sanatkarlar için değil, tüm kesimleri ilgilendirecek ve 2017 yılında çıkan yasaya başvuruda bulunan tüm bireylerin borçlarına yapılandırılma yapılabilecek ve kredi sicilleri temizlenecektir. Bunun için bireylerin şu özelliklere sahip olması gerekmektedir;

Sadece kredi kartı borcu nedeniyle kredi notu düşmüş olan sicili bozuk bireyler, bireysel kredi borcu nedeniyle kara listeye girmiş olan, borcunu ödemiş olmasına rağmen 5 yıllık sicil silinme süresini beklemekte olan, borcu olup yapılandırılmasına sadık kalmış ve düzenli ödemelerine gerçekleştirmiş olmasına rağmen sicil notu düşük olan kişiler başvurabilecek.

Sicil Affından Yararlanan bireylere nasıl faydaları olacak?

Sicil affından yararlanmak için başvuru yaptıktan sonra borçlarının tamamını ödeyen veya taksitlendiren bireyler kara listeden çıkarılacaktır. Bununla birlikte kredi notları yükselişte olacaktır. Fakat yapılandırma sonucunda tüm borçlarından arınmış olan bireyler ise temiz bir sicil ve yüksek bir kredi notu ile yeniden yüksek miktarlarda kredi çekebilir ve kredi kartı alabilir hale gelecektir. Bireylerin yararlanabilecekleri diğer finansal durumlar ise şu şekildedir; bireysel konut kredisi veya mortgage kredisi alabilecekler, KOSGEB sıfır faizli esnaf kredisi alabilecekler, 48 ay vadeli bireysel ihtiyaç finansmanı başvurusu yapabilecekler, Yeniden düşük limitli kredi kartı talep edebilecekler . Ayrıca sicili temizlenen esnafımız faizsiz esnaf kredisine başvuruda bulunabilecektir.

Siciller Ne Zaman Temizlenecek?

Sicil affından faydalanan bireylerin sicillerinin temizlenmesi için yapılan uygulamalardan herhangi birini seçmeleri dahilinde sicilleri hemen temizlenmiş olacaktır. Fakat çıkarılan yasa tasarında bankalara herhangi bir zorunluluk getirilmemiş tir. Bu sebepten bazı bankaların bu yasa tasarısına uymaması söz konusu oluyor. Ancak bankaların büyük bir kısmı, sicil affı yasası kapsamından bireylerin yararlanabilmesi için gerekli çalışmaları yürüteceklerini belirtmiş bulunuyorlar.

Sicil Affı ve Diğer Devlet Destekleri

Yukarıda belirtilen uygulamalardan yararlanabilecek kişilerin, borçlarının kredi sicil affı yasası hükümlerine uygun olması gerekiyor. Borç kapatma ve ödemede iyi niyetli olan kişilere devletinde desteği bulunmaktadır. Bu destekleri şu şekilde sıralayabiliriz; 2017 yılında emeklilere bankalar tarafından promosyon ödemesi yapılacak, Esnaf için verilen 50 bin lira hibe kredi 2017 yılında tekrar verilecek, Sicil affından yararlanan esnafımızda bu düzenlemelerden faydalanacak, Milli Tarım Projesi ile genç çiftçilere 30 bin lira hibe verilmesi planlanacak, Esnafa Kefalet Kredi Kooperatiflerince 2017 bütçesinden esnafa 30 bin lira sıfır faizli kredi verilecek. Esnafa, işçiye, işletme sahiplerine, emeklilere yapılacak ödemeler ile destek sağlanması beklenmektedir. Devlet destekleri yardımlarıyla Sicil affı yasası ile 16 milyon kişi kara listeden çıkarılarak sicili temizleneceği öngörülmektedir.

Sicil Affı Başvurusunu nasıl yapabilirim?

Bireyler sicil affı için nasıl başvuru yapacakları konusunda tereddütler yaşamaktadır. Sicil affı başvurusu yapılabilecek herhangi bir kurum bulunmamaktadır. Borçlu olunan finans kuruluşuna veya bankaya 6 ay içinde borçların tamamının ödeneceğinin veya bireyin borçlu bulunduğu bankaya başvuru yaparak borçlarını sicil affı kapsamında yapılandırılmasını talep ederek uygulamaya başlayabilecektir. Borçlarının yapılandırılma talebinden sonra taksitlendirilen borçlar için yeni bir ödeme takvimi sunulacaktır. Bu takvim ile borçlarını düzenli bir şekilde ödeyen bireyler yeni, tertemiz bir sicil kaydına sahip olacaktır.

 

Sicil Affı İçin Yapılması Gerekenler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Çetin erkli dedi ki:

    Bu affın çıkçağı filan yok hepsi yalan

Sayfa başına git