SBM Teklif Alma Formu Kılavuzu

SBM Teklif Alma Formu Kılavuzu
28 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 236 kez okundu.

SBM Teklif Alma

Bazı kişiler zorunlu trafik sigortası ücretinin nasıl öğrenildiğini bilmeyebilir. Bununla ilgili olarak internetten ulaşabileceğiniz SBM teklif alma yöntemi bulunuyor. İnternette yer alan SBM projesi, yeniliklerini hızlı bir şekilde ilerletiyor. Türkiye’de sigortacılık sektöründe bilgi merkezi görevini başarıyla yürüten SBM, 63 sigorta firması ile toplamda 85 bin kullanıcıya hizmet veriyor. Yılda yaklaşık olarak 15 milyar sigortacılık işlemini gerçekleştiriyor. SBM, ilgili verileri ve tüm sigorta poliçelerini kendi alanında bir araya getirerek bunları geliştirdiği özel uygulamalar vasıtasıyla sektör ve insanların bundan faydalanmasını sağlıyor. Sektörde uygun fiyatlandırma yapılması, uygulama birliğinin gerçekleştirilmesi, bu sisteme olan güvenin arttırılması, kamu denetleme ve gözetiminin aktif hale getirilmesinde önemli görevler alıyor. Bu sistem kullanıcılarını güvenilir, hata olmaksızın, hızlı raporlama sistemi ve yaşanabilecek tüm olumsuz suiistimallere karşı korumayı amaçlıyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi manasına gelen SBM, Devlet araç sigortalarında gerçekleşen düzensizliği ve artışları dengelemek için, pek çok sigorta şirketinin araç sahiplerini aracı olmadan sigorta teklif yolunu hizmete getirdi. Yani SBM teklif alma sayesinde sigortacı kişilerden yardım almaya gerek kalmadan aracınızın zorunlu trafik sigortası ücretini öğrenebilirsiniz. İlk bakışta şirketlerin ücretleri fazla olsa da, ilerleyen zamanlarda bu sistemle oluşan rekabet ile, araç sahiplerinin trafik sigortalarını düşük ücretlere yaptırabileceğinden söz ediliyor.

SBM Teklif Alma ve Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile yönetilen bir sorgulama yöntemi olan bu sistem SBM olarak adlandırılıyor. 2016 yılında uygulamaya geçen SBM teklif alma sistemi, 2017-2018 ve önümüzdeki senelerde de daha çok gelişme kaydedeceği bekleniyor. Sistemden istifade etmek isteyen kişiler, masaüstü, dizüstü ya da internet bağlantısı olan mobil cihazlardan sorgulama yaparak yararlanabilirler. Bu sorgulamadan sonra kişinin üstüne kayıtlı olan plakasını yazmış olduğu aracına ait, şirketler tarafından sunulmuş olan en uygun sigorta teklifleri yer alıyor. Ancak sistem daha yeni olduğu için, bazı araçların sorgulamalarında bilgi bulunamaması gibi mesajlarda ortaya çıkabiliyor. Kişilerin SBM teklif alma sisteminden sorgulama yaparak yararlanmaları oldukça kolaydır.

Sisteme Nasıl Giriş Yapılır?

Bu sisteme girmek için ilk olarak www.SBM.org.tr olan internet adresine giriş yapmanız gerekiyor. Ancak burada dikkatli olmanız gereken önemli konu ise, bu sayfadan sadece site içerisinde yer alan pencereye Araç plakanızı ve T.C kimlik numaranızı yazarak sorgulayabilecek olmanızdır. Yani bilmediğiniz sitelere girerek, sizden kredi kartı numarası veya şifresi isteyen alanları kesinlikle doldurmamanız gerekiyor. Çünkü Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sizden böyle bilgiler istemiyor.

Trafik Sigortası Teklifi Nasıl Alınır?

Sonraki adımda ise SBM teklif alma için ücretsiz olan trafik sigortası teklif alma menüsüne geçmeniz gerekiyor. Sitenin bu sayfasından devlet destekli trafik sigortası almak için ilgili menüye yönlendiriliyorsunuz. Aynı zamanda Sigorta ve bilgi sisteminin mobil kaza tutanağı, Sigortam360 ve SBMobil uygulaması adlı araç, detay, hasar ve tutanak sorgulama işlemlerinde işe yarayan sistem uygulamaları da yer alıyor.

SBM Teklif Alma Formu Nasıl Doldurulur?

Sistemin tekliflerinden yararlanabilmeniz için, internet sitesinde yer alan SBM teklif alma formunu eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor. Bunun için sitede sigorta teklif formunun nasıl doldurulduğu ile ilgili alanların yer aldığı bölümden faydalanabilirsiniz. Bu bölümde kimlik tipi yazan kısmı T.C kimlik no olarak seçmeniz gerekiyor. Daha sonra kimlik yazan yere T.C kimliğinizi yazdıktan sonra hemen altında bulunan plaka yazan yere aracınızın plakasını girmeniz gerekiyor. Son olarak sizden resimdeki karakterleri girmeniz istenecektir. Bu karakterleri girdikten sonra bilgilendirme formunu okudum kabul ediyorum kutucuğunu işaretleyip hemen altında yer alan teklif al butonuna tıkayarak işlemenizi tamamlayabilirsiniz. Bu işlem internetinizin hızına veya siteye bağlı olarak yalnızca birkaç dakika sürebiliyor. Bu sorgulamadan sonra önünüze tüm sonuçların ayrıntılı olarak verildiği bir sayfa geliyor. Açılan sayfanın sol sütunlarında ilgili sigorta firmasının, sırası, prim ücreti ve açıklaması yer alıyor. Prim kısmında bulunan fiyat, size verilen trafik sigortası bedelidir. Ayrıca SBM teklif alma sistemi, mobil cihazlarda kullanılabildiği gibi, İOS türü işletim sistemine sahip olan cihazlarda da kullanılabiliyor. İlerleyen zamanlarda sistem daha da gelişerek, kasko ve bunun gibi sorgulama işlemlerinde uygulanabilmesi hedefleniyor. Bazı araştırmacılar sorgulama sisteminde şirketlerin adlarını öne sürmek için, ücretlerde zorunlu olan düşüşler yapılabileceğini düşünüyorlar. Zorunlu araç sigorta teklifi yapan şirketlerin, onlara verdikleri ücretler arasında bazen oldukça yüksek miktarda farklılıklar göze çarpıyor. Uzmanlar fiyat farkına sebep olan bu durumun, araçların motor gücüne, yaşına, kaskosuna, tipine ve fiyatından kaynaklı bir farklılıktan dolayı ortaya çıkabileceği gibi, aracın daha evvel kaza yapmış veya yapmamış olduğunun da önemli bir faktör olduğunu belirtiyor. Ayrıca araç sabinin mevcut sigorta firmasından daha evvel ki yıllarda olan hasarlık indiriminin bulunup bulunmamasında, teklif ücretinin belirlenebilmesinde önemli bir başka unsur olarak bilinmesi gerekiyor. Buna bağlı olarak bazı sigorta şirketlerinin ise, piyasada bulunan zorunlu araç sigortası, düşük fiyat isteği ve rekabet sebebiyle, bu alanda hizmet sunmak yerine, gayrimenkul ya da kasko sigortacılığı sektörlerine geçiş yapmak istedikleri ifade ediliyor. Sonuç olarak SBMtrafik sigortası sorgulama ile teklif alma işlemlerinin daha fazla yayılmasından sonra, ilerleyen yıllarda sigortacılara ihtiyaç duyulmadan internet aracılığı ile en ucuz sigorta ve uygun trafik sigortası sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir ve en kısa zamanda araçlara sigorta işlemi yapılabilir. Ancak sigortacılara daha fazla bedel ödemeden evvel devletin SBM teklif alma ve sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra başvurunuzu yapmanız sizin için faydalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git