Peşinatsız Araba Kampanyaları Ve Kredi İmkanları

Peşinatsız Araba Kampanyaları Ve Kredi İmkanları
27 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 314 kez okundu.

Peşinatsız Araba Kampanyaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Peşinatsız araba kampanyaları vasıtasıyla satın almak istenen aracın; sıfır kilometre ve 2. el otomobil olması hali fark etmeden, herhangi bir nakit para hatta hiç para birikimi olmadan da, peşinatsız olarak satın almak mümkündür. Bazen bankaların, bazen araç firmalarının bazen de finansal kuruluşların arabasını yenilemek ya da değiştirmek adına; yeni bir otomobil sahibi olmak isteyen bireyler, sıfır faizli otomobil kredileri hakkında araştırma yaparlar. 2016 yılının sona ermesiyle 2017 yılından itibaren, peşinatsız araba kampanyaları sunulmaya başlanmıştır. Peşinatsız araba kampanyaları veren bankaların, bazı şartları bulunur. Bankalar mevzuat şartlarına uygun olarak, satın alınmak istenen aracın belirlenen oranında kredi verirler. Bu oranlar, Resmi Gazete’de yer alan düzenlemelerle açıklanmıştır. Yönetmelik kanun metni net olarak; “ Tüketicilere, araç sahibi olmak amacıyla kullandırılacak otomobil kredilerinde, araç teminatlı kredilerde veya yapılacak araç leasing işlemlerinde, kredi değerinin taşıtın değerine oranı, aracın asıl fatura karşılığı elli bin Türk lirası ve altında olan değerler için yüzde yetmişi aşmaması gerekir. Bu değer; asıl fatura değeri elli bin Türk lirasını aşan araçlarda, tutarın elli bin Türk lirasına kadar olan kısmı için yüzde yetmiş, elli bin Türk lirasının üstünde olan değeri için yüzde elli olarak belirlenir. İkinci el araçlarda; araç tutarının hesaplanmasında, kasko değeri esas oran olarak ele alınır.” tarzından bir bildirim ile peşinatsız araba kampanyaları hakkında genel bilgileri içerir. Bu bilgilerin verilerine; Mevzuat Bankacılık Kanunu’na ilişkin belirlenen kredi işlemleri yönetmeliklerinde yer alan linklerden kontrol ederek, ulaşmak mümkündür.

Peşinatsız Araba Kampanyalarında Kredi Şartları

Resmi Gazete’de de yer alan şartlara bakıldığında; otomobil almak isteyen kişiler, peşinatsız araba kampanyaları kredisi taşıtın değerine göre oranlanır ve bu çerçeve içerisinde fiyatı 50000.00 Türk lirasından fazla olan araçlar için % 70 oranını aşamaz. Ayrıca bununla beraber; fiyatının 50000.00 Türk lirasında fazla olması durumunda, % 70 oranında kredi kullanılabiliyorken, çekilmek istenen kredi tutarı 50000.00 Türk lirasını aşıyorsa, geri kalan oran için ise en fazla % 50 kredi kullanılma hakkı vardır. Bunun anlamı; peşinatsız araba kampanyaları kredisi haricinde olan mevzuat hükümlerine göre; otomobil almak isteyenlerin, aracın % 30 değeri civarında peşin paraları olması gerekir. Çünkü mevzuat, en fazla % 70 otomobil kredisi çekmeye izin verir. Belli yöntemler ile hiç birikim olmamasına rağmen, otomobilin tamamına peşinatsız otomobil kredisi çekmek olasıdır. Yani; satın alınmak istenen aracın % 100’üne kredi çekmek mümkün hale gelir. Sıfır bir araç almak adına; eski aracını otomobil firmasına vermek isteyen kişiler, paranın geri kalan kısmına da kredi çekebilirler. Firma; takas edilmek istenen araca bir bedel belirledikten sonra, bu aracın bedeli peşinat olarak sayılır ve geri kalan orana araç kullanma kredisi için izin verilir. Kredi notunda herhangi bir sıkıntı olmayan sicili düzgün kişiler; otomobil kredisi çekmenin dışında, ihtiyaç kredisine yönelebilirler. Aracın üzerine ipotek koydurmaya gerek olmadan, araç kredisi kullanılır. Seat, Honda, Bmw, Opel, Mercedes, Toyota, Fiat, Hyundai, Renault ve Volkswagen gibi firmalar; sıfır kilometre ve ikinci el araba alımlarında, kendi finans kuruluşları vasıtasıyla peşinat sağlamadan, peşinatsız araba kampanyaları için kredi sağlarlar. Fiat 2017 yılının başlarında, 30000.00 Türk lirası faizsiz kredi sağlamaya başlamıştır. Peugeot pek çok aracı ile alakalı; 30000.00-35000.00 Türk lirası seviyelerine, 0 faizli kredi sağlar. Bu yüzden; peşinatı olmayan bireylerin, otomotiv firmalarını ziyaret etmesi uygun olur. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere sağlanan devlet destekli, iş yerleri ya da şirketler için araç alım ve kiralama kredilerinden faydalanılır. Otomobil kredisi sağlayan bankalar, şirketler için daha iyi avantajlar ve daha düşük faiz oranlı krediler verirler. Bu kredileri araştırarak, en uygun olan banka kredileri değerlendirilebilir. Türkiye Ekonomi Bankası’nın 48 ay vadeli ve de 24 saat içerisinde kullanılabilen otomobil kredisi dikkat çeker. İş Bankası peşinatsız hızlı otomobil kredileri; hem sıfır kilometre araçlar için, hem de ikinci el araçlar için taşıt kredisi sağlar. Sıfır kilometre araçlarda; araçlar ipotek edildiği için, kefil şartı aranmaz. İş Bankası’nda; Chevrolet, Alfa Romeo, Bmw, Volkswogen, Citroên, Suzuki, Seat, Toyota, SSangyong, Volvo, Ford, Nissan, Fiat, Porche, Skoda, Peugeot, Dacia, Renault, Hyundai, Landrover Lancia ve Kia marka araçlar için araç kredisi sağlanır.

peşinatsız araba kampanyaları

Araç Satın Alırken Başvurulan Diğer Yöntemler

Garanti Bankası’nın en düşük faiz veren peşinatsız araba kampanyaları kredisi; tüm sıfır kilometre araçlara ve 10 yaşa kadar olan ikinci el araçlara, araç kredisi sağlar. 10 yaşından büyük olan otomobiller için, kampanya kapsamında kredi sağlanamaz. Kredinin vade süresi, kırk sekiz ay olarak belirlenir. İş Bankası’nda; 10 yaş yerine 5 yaşa kadar, 2.el araçlara ve sıfır kilometre araçlara kredi sağlanır ve de çiftçiler için, traktör ve iş makineleri kredisi sunulur. Bazı sistemler üzerinden sağlanan kredilerde, taksitler dondurulabilir, Türkiye’nin her noktasından araç satın alınabilir, aracın yeni ya da ikinci el olması önemli değildir ve araç satın alırken, taksit sayısı ve miktarı, araç alacak kişiler tarafından düzenlenebilir. Bunun dışında; senet karşılığında da, araç satın almaya çalışan kişiler vardır. Özellikle galericiler, bu seçeneği çok tercih ederler. Arabanın değeri üzerine biraz fark eklenerek, senet yapılır. Bu tarz satışlarda, bazen tüketici zorluklarla karşılaşır. Senetle araba alımı, çok tercih edilmez. Senetle araç almadan evvel, bankaların tüketici kredisi tercihini kullanmak daha doğru olur. Bankalardan hiçbir şekilde kredi sağlanamadığı takdirde; araç satın almak isteyen kişiler, maddi durumunu iyice düşünerek, doğru adıma yönlenmelidir. Senetle araç almaya doğru bir adım atılırken de; bankadan kredi alınamadığının ve senetleri öderken zamanında ödeme verilmesi gerektiğinin çok iyi düşünülmesi gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git