Peşinatla Ev Almak İsteyenlere Yarayacak Bilgiler

Peşinatla Ev Almak İsteyenlere Yarayacak Bilgiler
26 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 263 kez okundu.

Peşinatla Ev Almak

Peşinat vererek ev sahibi olmak isteyen bireyler; almak istedikleri evin tutarının % 25 oranındaki bir kısmını, ödeme yapmaları gerekir. Yani bankalar; evin değeriyle alakalı, toplam tutarın çeyreği oranında peşinat talebinde bulunurlar. İstenilen eve sahip olunması açısından, bu oranda ödeme yapmak şarttır. Mortgage kredileri ele alındığında, alınacak evin % 75 oranındaki bir kısmı verilir. Yapılan eksper uygulamaları, bu oranın oluşumunda etkendir. Pek çok bankanın konut kredisi ürünlerinde, % 25 oranında peşinat aldığını görürüz. Bankaların hepsinin aynı oranda peşinat alacağı düşünüldüğünde, tercih konusunda bazı sıkıntılar oluşabilir. Bu yüzden peşinatla ev almak isteyenler, bazı ince detaylara bakmak durumundadırlar. Örneğin dosya masrafının daha az tutulduğu ya da ödeme yapılacak taksit tutarının daha uygun halde olması, peşinatla ev almak için uğraşanlara büyük avantajlar sağlar.

Peşinatla Ev Sahip Olmanın İnce Detayları

Peşinatla ev almak isteyenlerin en çok dertlendiği konu; kredi kullanımı için aranan, % 25 peşinat şartıdır. Peşinat vererek ya da kredi ile ev satın almak isteyenlerin, mutlaka belirli bir oranda paraları mevcuttur. Daha önceden evin hemen hemen hepsine kredi sağlanırken; sonrasında yapılan yasalar, peşinat şartını kesinleştirme yoluna gitti. Peşinatla ev almak isteyen bireyler; anne ya da baba gibi herhangi bir aile büyüğüne, ihtiyacı karşılamak adına, ihtiyaç kredisi kullandırabilirler. Ailelere sağlanan 36 ay vadeli krediler, peşinatla ev almak isteyen kişiler açısından faydalıdır. Ama ailenin sahip olduğu mal varlığı; iki kredi taksitini de eş zamanlı ödeyebilecek seviyedeyse, ihtiyaç kredisi çekilerek peşinat yapılır.

Konut sahibi olmak isteyenlerde bunu kullanırlar ya da kenara ayırırlar. Taksitler şeklinde ödemesi yapılan kredinin tutarı, mevduat hesabına yatırılabilir. Peşinatla ev sahip olmak isteyenler de; gönüllerine göre konut bulduklarında, mevduat hesabındaki bu parayı peşinata sayarlar. Bu durumda; kullanılan konut kredisinden, daha yüksek bir fiyata ev sahibi olmak mümkündür. Evlilik telaşında ya da yuva kurma çabasında olan kişiler, birikim hesabı açarak doğru bir tavır sergilemiş olurlar. Birikimler açısından tek ya da ortak hesap açılması; hem para biriktirmeye, hem de mevduat faizinden faydalanmaya yarar. Mevduatta biriken para oranına göre, faiz oranı seneyle doğru orantılı şekilde artış gösterir. Ayrıca; maaş hesabına verilen talimatlar sayesinde, aybaşında birikim için maaştan kesinti yapılması sağlanır. Çünkü aksi bir durumda; paranın bittiği düşünülerek, birikim yapılmaktan vazgeçilebilir. Tasarrufa ayrılan paralar, genelde aybaşında daha rahat ayrılırlar.

peşinatla ev almak

Peşinatla Ev Sahip Olmanın Farklı Yolları

Peşinatla ev almak isteyenlerin; kendi evini ya da aileden herhangi bir üyenin evini göstermesi durumunda, ev sahibi olabilirler. Bu işlem oldukça teferruatlı olduğundan dolayı, iyi anlamak gerekir. Bir başka işlem de; satın alınmak istenen evi de ipotekleyerek, evin % 100’üne konut kredisi kullanmaktır. Bazı insanların kullanmış oldukları araçla kurdukları samimi bağ ve aracın sağladığı rahatlık düşüncesi, bu kriteri ne kadar zor hale getirse de, bazı durumlarda araçlarını satmaya yönelen kişiler de görürüz. Aracını satmaya yönelen peşinatla ev almak isteyen kişiler, satılan aracı peşinat olarak sayarlar. Sahip olunan mülk şehrin merkezine ve ulaşıma ne kadar kolay olursa, araca o denli ihtiyaç duyulmaz. Her şeye rağmen toplum taşıma ile sorun yaşanırsa; ev alındıktan sonra, bir miktar ihtiyaç kredisi çekerek tekrar araç alınabilir. Ev fiyatları devamlı bir şekilde yükseldiği için, kişilerin ev almak için beklemesi çok mantıklı bir yol değildir. Birkaç ay arabasız şekilde idare edip, daha sonra tekrar araç alınabilir. Birikimler, bazen otomobile ya da konut tarzında yatırımlara yönlendirilebilir. Yine peşinatsız ev almak isterken, alınan otomobil ya da arsa nakde çevrilir.

Ev satın almak için ihtiyaç duyulan para, ek iş yaparak da biriktirilebilir. Ek iş yaparak para biriktirmenin ana esası, kendini şartlamaktır. Kendini şartladıktan sonra, kişilerin bir hesap açması gerekir. Biriken paraların peşinat için açılacak hesaba yatırılması yeterlidir. Az gibi görünen küçük paraların bile, zamanla büyük bir değere dönüştüğü görülür. Aylık olarak yatan ufak birikimler, sene sonuna kadar dokunulmadığında işe yarar hale gelebilirler. Evli çiftler karşılıklı bu şekilde çalıştığında da, büyük ve rahat edecek bir oran yakalanabilir. Aslında para biriktirmek açısından çok farklı yollar denenebilir.

Bazen altına ya da dövize yapmak da, çok uygun bir yol olarak görülür. Bunun dışında BES başvurusuna yönelen kişiler de mevcuttur. BES başvurusu yapanların, % 25 devlet katkısından faydalanması mümkündür. Altın ve döviz de yapılan yatırımlar, değerlerin yükselişine göre karlılıklar sağlar. Fakat yükseliş her zaman gerçekleşmeyeceği için, bazen ufak ya da büyük çaplı zararlar da yaşatabilir. Bu konuda piyasayı iyi takip etmek gerekir ya da yatırım uzmanlarının görüşlerini kontrol etmek daha yerinde bir hareket olur. Yatırım yapılacak ürünün gidişatını takip etmek, doğru karar almanın büyük bir adımıdır. BES başvurusunda hak edilen % 25 devlet katkısının yanında; ev alırken elde birikimler bozularak, kişinin işine yarar bir para elde edilebilir.

Bankalardan Destek Almak

Peşinat ödeyerek ev sahibi olmak isteyen bireylere özel, bankaların sunduğu farklı seçenekler bulunur. Bankalardan destek oranı aynı olsa da, kim bankanın diğerinden farklı avantajları olabilir. Masraflarının daha az olduğu ya da ödemelerin daha düşük faizle uygulandığı durumlarda, kişi bütçesine göre bir ayarlama yoluna girer. Bu durumda; mağdur olma ya da sıkıntı çekme gibi durumlarla karşılaşmak, kişiler tarafından önlenmiş olur​​​​​​​. Bu konularda mağdur olmamak adına, kredi faizlerini ve oranları dikkatle incelemek gerekir. Etrafta gezinen fırsatçılara ya da dolandırıcılara da güvenmemek gerektiğini hiç unutmamak gerekir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git