Maaş Bordrosu Örneği İsteyen Kurumlar

Maaş Bordrosu Örneği İsteyen Kurumlar
24 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 221 kez okundu.

Maaş Bordrosu Örneği Nedir?

Maaş bordrosu örneği, aynı zamanda aylık ücret bordrosu olarak da adlandırılıyor. Bordro, işçi ya da memura aylık hizmetlerinin karşılığı olarak belirli kesintilere de sahip olan belgedir. Maaş bordrosu örneği; çalışanlara, çalıştıkları kurumların İnsan Kaynakları Bölümü tarafından aylık düzenlenerek verilmekle beraber kişilerin belirli kurumlara vermek üzere de talep edebildiği belgedir. Maaşbordrosu örneği, resmi bir belge niteliği taşıdığından alınan kurumdaki yetkili ve ilgili amirlerce onaylanması gerekiyor. Aksi halde maaş bordrosu örneği, talep edilen kurumlardan tarafından bir işlem yapılmak üzere kabul görmeyebiliyor. Kurumundan bordro talep eden kişilerin bu duruma dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca maaş bordrosunda belirlenen tutar ülkemizde yapılan anlaşmalar gereğince banka hesaplarına yatırılıyor.

Maaş Bordrosu Örneği Hangi Kalemlere Sahiptir?

Bir maaş bordrosu örneği, temel olarak 2 kaleme ayrılır. Bu 2 kalemin adı gelirler ve giderler kalemidir. Brüt ücreti oluşturan gelirler kaleminden, gider kalemi çıkarılarak işçi ya da memurun alacağı net ücret ortaya çıkıyor. Bu 2 kalemin alt başlıklarına göre de çalışan kurum, kuruluş ya da yapılan iş ve işlemler için çok daha fazla ve ayrıca farklı kalemlere ayrılabiliyor. Müfettiş olarak çalışan kişiler de denetim tazminatı adında bir kalem varken, doğuda öğretmen olarak çalışan bir öğretmenin İlk-san kesintisi olabiliyor. Sağlık çalışanlarının döner sermaye adı altında bir gelir kalemi bulunurken, bazı memurların mali risk altında oldukları için tazminat alabiliyorlar.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre çalışan 6. derecenin 1. kademesinde olan bekar, lisans mezunu memurun bir maaş bordrosu örneği şekildeki gibi oluyor.

Gelirler Kalemi

Aylık Tutar: Maaş Katsayısı x Gösterge = 0,0960×760= 73 TL

Ek Gösterge: Maaş Katsayısı x Ek Gösterge= 0,09060×800= 76,85 TL

Taban Aylık: 1000 x 1,503595 = 1.503,60 TL

Özel Hizmet Tazminatı: Oran x 9,12 = 105,56×9,12 = 963,29 TL

Yan Ödeme: Yan Ödeme Katsayısı x 750 = 0,0304×750 = 22,85 TL

Ek Ödeme: 9,12 x Oran = 9,12×65 = 593,16 TL

Asgari Ücret İndirimi: 133,33 TL

Kıdem Aylık: Kıdem Yılı x 20 x 0,09060= 4x20x0,09060 = 7,68 TL.

 

Gelirler kalemini oluşturan her bir ücret toplandığında 3725,95 TL. çıkıyor. Bu ücret çalışanın hiçbir kesintiye uğramayan ve aynı zaman toplum arasında brüt ücret diye adlandırılan kısımdır. Gelirler kalemini devletin yaptığı kesintiler de eklenince çalışanın maaş bordrosu örneği içinde bulunan net ücret ortaya çıkıyor. Şimdi giderler kalemini hesaplayarak ortaya çıkan net ücreti bulalım.

Giderler Kalemi

Gelir Vergisi: 126,56 TL

Damga Vergisi: 24,59 TL

Sendika Kesintisi: 16,2 TL

Malul, Yaşlılık ve Ölüm Kesintisi (Devlet): 288,69 TL

Malul, Yaşlılık ve Ölüm Kesintisi (Kişi): 236,20 TL

Genel Sağlık Sigortası Primi (Devlet) : 196,83 TL

Genel Sağlık Sigortası Primi (Kişi) : 131,22 TL

Giderler kalemini oluştan ücretlerin tamamı toplanıldığı zaman elde edilen tutar 1020,49 TL oluyor. Brüt maaşı oluşturan gelirler kalemi toplamı 3725,95 TL’den giderler kalemi toplamı 1020,49 TL.’yi çıkardığımız zaman net maaş ortaya çıkıyor.

Gelirler Kalemi – Giderler Kalemi: Net Maaş

3725,95 TL – 1020,49 TL = 2705,46 TL

Maaş bordrosu örneği yukarıdaki şekilde oluyor.

maaş bordrosu örneği

Maaş Bordrosu Örneğini Neler Değiştirebilir?

Maaş bordrosu örneği incelendiğinde birçok kalemin olduğunu görmüştük. Yukarıdaki örnek genel olarak birçok maaş bordrosu örneğinde olan kalemlerden oluşuyor. Fakat maaşları değiştiren başka alt kalemler de bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

Yapılan işin zorluğu, niteliği, ihtiyaç olan ekstra beceriler, çalışanın eğitim seviyesi, yabancı dil sayısı, engellilik durumu, aile durumu, çocuk sayısı, işçiler ya da memurlar için sendika üyeliği, yıl boyunca alınan raporlu günlerin sayısı, BES üyeliği, varsa icra kesintisi maaşları arttırabileceği gibi azaltabilecek ekstra kalemlerdendir. Çalışanlar maaş bordrosunda değişiklik yapmak istiyorsa özellikle bu alanlarda değişiklik yapmak için gayret etmeleri gerekiyor.

Maaş Bordrosu Örneği Hangi Kurum ve Kuruluşlara Verilir?

Çalışanlar maaş bordrosu örneğinin aylık olarak hazırlanıp taraflarına verilmesi dışında istedikleri zamanlarda da çalıştıkları kurum ve kuruluşlardan maaş bordrosu örneği talep edebiliyorlar. Bunun için başvuran çalışanlar, kurumlarından aldıkları maaş bordrosunu onlardan isteyen kurum ve kuruluşlara veriyorlar. Bu kurumların başında da müşterisine kredi vermek, kredi kartı vermek için tarafına başvurulan bankalar geliyor. Bankalar müşterisinden istediği maaş bordrosu örneğini inceleyerek müşterinin aylık gelirini inceliyor. İncelemelerden sonra kişinin ne kadar krediyi ne kadar süreyle ödeyebileceğini sisteme girerek gerekli onayları bekliyor. Ayrıca kredi kartı limiti de günümüzden net maaşın 4 katını geçemiyor. Yine çalışanlar çocuklarına burs talebinde bulunmak için de ilgili yardımcı kuruluşlara bordrolarını veriyorlar. Maaş bordrosu örneği, yurtdışına çıkılacağı zaman gideceği bölgede geçimini muhtaç kalmadan sağlayıp sağlayamayacağını görmek için yabancı konsolosluklardan isteniyor. Buna ek olarak icra dosyasına sahip çalışanlar, icra kesintisi yapılacağı zaman ilgili mahkemeler tarafından da maaş bordrosu örnekleri isteniyor. Maaş bordrosu örneği incelenerek yapılacak kesinti bu bordroya göre belirleniyor.

E- Bordro

E-bordro adı verilen maaş bordrosu örneği, teknolojinin gelişmesiyle beraber kurum ve kuruluşların çalışanlarına sunduğu imkânlardan birisidir. Özellikle Devlet Memurları Kanunu’na tabii çalışanlar maaş bordrosu örneğini e-devlet aracılığıyla da temin edebiliyorlar. Sistem resmi kurumların da tanıdığı bir sistem olması sebebiyle buradan alınan bordrolar da aynı resmiyette kabul ediliyor. E-devletle beraber bordronun alınmasının kolaylaşmasına ek olarak birçok kurum da sitelerinde bordrolarla ilgili yeni bölümler açarak çalışanlara kolaylık sağlıyorlar. Sistemden alınan bordrolar ilgili kurumlara verilerek gerekli doğrulamalar o kurumlar tarafından yapılıyor. Ülkemizde işverenler tarafından, çalışanlarını mağdur etmemek için bordro tutarları üzerinde yapılan illegal işlemler çalışanını ve kurumun kendisini zora sokuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git