Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz Yöntemleri

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz Yöntemleri
22 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 253 kez okundu.

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz

Kredi notu, bireylerin bankalardan kullandıkları bireysel krediler (konut, taşıt, ihtiyaç kredisi), kredi mevduat hesabı ile kredi kartı harcamaları sonucu oluşan kredi bakiyesinin ödeme performansına göre verilen bir puanlama sistemidir. İnsanlar, kullandıkları kredilere göre oluşan kredi performansları her bankada aynı olduğu için kredi puanlarının aynı olduğunu düşünürler.

Fakat durum öyle değildir. Kredi notu, bankaların kredi riski kriterlerine göre kişi bazlı değişkenlik gösterir. Bir bankadan öğreneceğiniz puan ile diğer bankadan öğreneceğiz puan arasındaki fark bundan dolayıdır. Puanlar ne kadar değişkenlik gösterse de üç aşağı beş yukarı birbirlerine yakındır.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Her banka tarafından kredili müşterilerine verilen notlar, temel olarak o müşterinin kredi kullanıp kullanamayacağı, ne kadar kredi kullanabileceği konusunda ana kriterdir. Fakat tek başına yeterli koşul değildir. Kredi notu iyi olsa dahi, banka müşterisine kredi kullandırıp kullandırmama hakkını saklı tutar. Bunun birçok nedeni olabilir. Ödemeler düzenli, puan yüksek olsa dahi, müşterinin borçluluk oranını yüksek olması ilave bir kredi almasının önünde engel teşkil eder.

İlave kredinin, beyan edilen gelir ile müşterinin ödeme performansını olumsuz etkileyip, mevcut kredi ödemelerinde de aksama yapabileceğini düşünen banka, yeni bir kredi verme konusunda isteksiz davranabilir. Fakat bu durum bankaların kredi verme iştahlarına göre de değişebilir. Elindeki kaynağı krediye çevirmekte daha istekli bankalar, risk kriterlerini biraz daha yüksek tutup, borçluluk oranı yüksek olan müşterilere de kredi verme isteğinde olabilir. Kredi puanı yüksek olup, kredi kullandırmama nedenlerinden bir diğeri ise müşterinin kredi kullanmak istediği tarihte çalışmıyor olmasıdır.

Kredi kullandırılırken ilk kriter, müşterinin güncel gelirini belgeliyor olmasıdır. İşsiz bir birey, kredi puanı ne kadar yüksek olursa olsun, banka şubesinden kredi kullanamaz. Başka bir konu ise bankanın dışarıdan duyum aldığı olumsuz istihbarat olabilir. Bu istihbarat kişinin kendisi ile veya çalıştığı iş yeri ile ilgili olabilir. Bu durumlarda da kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun banka kredi kullanımı yapmak istemeyebilir. Bunlar dışında bankaların kendi özelinde belirleyeceği başka nedenlerde olabilir.

Kredi notunu, büyük oranda ödeme performansı etkileyebileceği gibi kullanılan ve henüz ödemeleri devam eden kredilerin hacimleri de etkilemektedir. Çoğu insan tarafından bilinmeyen bir durumdur. Ödemeler ne kadar düzenli olursa olsun, borçluluğunuz yüksek olmasından dolayı, kredi puanınız bir miktar düşmektedir. Fakat bu düşüş miktarı, kredi kullanamaz seviyesinde kadar düşük olmayıp, sembolik bir düşüş olarak gözükür.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi notu, en yalın ifade ile kredi kullanımı için kullanılan, bankaların belirlediği puanlama sistemidir. Eskiden kredi puanları sadece bankacılar tarafından görülebilirken bununla ilgili her hangi bir doküman verilmesi kesinlikle yasaktı. Müşteriler arasında da o kadar talep edilen sorulan bir durum değildi. Çoğu insanın kredi notunun varlığından haberi bile yoktu. Fakat geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde kişilere ait kredi risk raporları kişiye özel hazırlanmaya başladı.

kredi notu öğrenme ücretsiz

Kredi Notu Nasıl öğrenilir?

Müşterilerin kredi performanslarının toplandığı KKB A.Ş.’ye bağlı Findeks, yeni bir düzenlemeye giderek, internet üzerinden veya bankalar aracılığıyla kişilere tüm bankalardaki kredilerini içeren detaylı bir raporlama hizmeti vermektedir. Kişiye özel hazırlanan ve sadece ilgili kişinin onayı ile hazırlanan bu raporda, tüm bankalardan çekilen kredi miktarları, ne kadar bakiyeleri kaldığı, tüm ödeme performansları kısaca tüm kredi faaliyetlerini içeren detaylı bir rapor sunmaktadır. Bu raporun başında ise kişiye özel kredi notu yazmaktadır. Şirket, genel bir değerlendirme yöntemiyle standart bir puanlama yapar. Bankaların verdikleri kredi notu ile bire bir aynı not olmayıp, hemen hemen birbirine yakın notlardır.

Bu raporu aslında kredi faaliyetinde bulunan herkesin en az senede bir kere edinmeleri kendileri yararınadır. Kredi raporu, Kredi puanını öğrenmekten ziyade bir çok konuda da bilgi vermektedir. Birden fazla banka ile çalışan bir birey, bu raporla ödemeleri hakkında bir aksaklık olup olmadığını resmi bir evrakla görmüş olur. Bilgisi dışında açılmış bir kredi varsa, bunu risk raporundan görür.

Özellikle kredili mevduat hesabı veya kapalı sanılan bir kredi kartında kalmış küçük bir bakiye var ise yine bunu rapordan görebilir. Bu tür ufak meblağlar unutulduğunda, geçen süre zarfında, banka tarafından bilgilendirme yapılmaz ise ki ufak meblağlar için çok özenli bir arama yapılmayabilir, durum icraya kadar giden, ödeme performansını olumsuz etkileyen üzücü bir şekilde sonuçlanabilir.

Kredi Notunu Ücretsiz Öğrenmek Mümkün Müdür?

Findeks firması, sunduğu bu hizmet için belirli bir ücret talep etmektedir. Findeks internet sitesinden bu hizmeti almanın ücreti 4 TL’yi bulmaktadır. Ayrıca aynı hizmeti bankalarda verir. Kredi risk raporunun, banka şubeleri, bankaların internet şubeleri ve çağrı merkezleri aracılığıyla temin edilmesi mümkündür. Talep etmeniz durumunda rapor, istediğiniz e posta adresine gönderilir. Şubelerden ise çıktı şeklinde almanız mümkündür. Bankalardan alınan rapor findeks internet sitesinden biraz daha pahalı olabiliyor.

Fakat zaman zaman bankalar düzenledikleri kampanyalarla bu raporu müşterilerine ücretsiz sunabiliyor. Özellikle yeni internet şubesi kullanmaya başlayan müşterilere veya bankanın maaş müşterisi olmanız durumunda tanımlanan masrafsız kriterleri doğrultusunda findeks kredi risk raporunu ücretsiz alma imkanınız olabiliyor. Bunun için maaş aldığınız bankanın internet şubesinden raporu almayı deneyebilirsiniz. Aynı zamanda kredi notu öğrenme ücretsiz olarak bir yöntem daha vardır. Bu raporlar kredi veren teknoloji market, beyaz eşya ve mobilya firmalarının da hizmetine açılmıştır. Size kredi veren firmalar findeksten aldıkları iş yeri paketi ile sizin de onayınızı alıp, risk raporunuzu görüntüleyebilir. Böyle bir ticaret yapacaksanız, risk raporlarınızı ücretsiz temin edebilirsiniz. Ama isteğiniz sadece kredi notu öğrenmek ise her hangi bir banka müşteri temsilcisinden rica etmeniz durumunda size kendi bankasındaki kredi notunu söyleyebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git