KGF Teminatlı Kredi Nedir? Komisyon Oranları Kaçtır?

KGF Teminatlı Kredi Nedir? Komisyon Oranları Kaçtır?
23 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 235 kez okundu.

Hangi sektörde olursa olsun, ticari faaliyet ile uğraşan kişiler, işlerini büyütebilmek adına hem devlet desteklerine hem de banka kredilerine çokça başvuruda bulunmaktadır. Alacakları finansman desteği ile birlikte hem işletmesinin faaliyetlerini büyütmek hem de gelir düzeyini arttırmak isteyen kişiler, ne yazık ki zaman zaman kredi teminatı konusunda problemler ile karşılaşmaktadırlar. Ülke ekonomisinde bu gibi sorunlardan dolayı durgunluk döneminin olmaması amacıyla da artık Kredi Garanti Fonu (KGF) devreye girmiş durumdadır. KGF teminatlı kredi hizmeti ile birlikte de ticari faaliyetlerde bulunan kişiler, artık çok daha kolay bir şekilde banka kredisi alabilmektedir.

Bilindiği gibi bankalardan herhangi bir kredi paketi ile destek alınmak istendiğinde bankanın önümüze sunacağı şartların tamamlanması gerekmektedir. Burada en basit hali ile bankanın sunduğu şartlar için kredi notu ve banka dönem geçmişinden söz edebiliriz. Ancak, KGF’nin ortaya çıkması ile birlikte, bu şartlar ve teminat durumu tamamlanamıyor olsa bile kişilerin banka kredilerinden faydalanmasının önü açılmış durumdadır. Eğer kişiler KGF desteği ile verilecek krediler için oluşturulan şartları tamamlıyorsa, bankalardan çok daha kolay bir şekilde kredi desteği alabilecektir.

KGF Teminatlı Kredi Şartları Nelerdir?

Kredi Garanti Fonu desteği ile birlikte kredi almak isteyen kişilerde, bankaların şartlarının dışında bazı şartlar aranmaktadır. Buna göre, KGF teminatı ile kredi alabilmek için işletme sahiplerinin taşıması gereken şartları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Başvuru yapılan tarihte devlete herhangi bir vergi borcunun bulunmaması gerekmektedir.
 2. Kişilerin herhangi bir iflas bildiriminde bulunmamış olması gerekmektedir.
 3. Bankalarda kullanılmış ya da kullanılmakta olan kredi ve kredi kartları için herhangi bir icra davasının olmaması gerekmektedir.
 4. Başvuru yapılan tarih itibari ile erkeklerin en az 2 yıl kadınların ise en az 1 yıllık ticari işletme faaliyetinin bulunması gerekmektedir.

Eğer kişiler yukarıdaki şartları tamamlıyorsa, bankalara başvuruda bulunduğunda Kredi Garanti Fonu yani KGF teminatından faydalanabilecektir. Bu teminat ile birlikte de yapılan kredi başvurularında, kişilerin tüm engelleri aşmaları ve %80 oranında KGF teminatından faydalanmasının önü açılmaktadır.

KGF Teminatlı Kredi İçin Hangi Bankaya Başvurulur?

KGF teminatlı kredi alabilmek için yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları tamamlıyor olmanız gerekmektedir. Eğer bu şartlar tamamlanıyorsa, aşağıda belirteceğimiz bankalara giderek, kredi başvurunuzu yapabilir ve KGF teminatını da arkanıza alabilirsiniz.

 1. Akbank
 2. Anadolu Bank
 3. A Bank
 4. Albaraka Türk Katılım Bankası
 5. Fibabanka
 6. Burganbank
 7. Denizbank
 8. Kuveyt Türk Katılım Bankası
 9. Odeabank
 10. ING Bank
 11. Ziraat Bankası
 12. T Bank
 13. QNB Finansbank
 14. Vakıfbank
 15. Şekerbank
 16. Exim Bank
 17. Garanti Bankası
 18. Türkiye Finans Katılım Bankası
 19. Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 20. Türkiye İş Bankası
 21. Yapı Kredi Bankası

Yukarıdaki belirtilen bankalar, kişilerin kredi işlemlerinde yaşadığı sorunları çözmek için onlara KGF teminatı ile kredi başvurusunda bulunmalarını sağlamaktadır.

KGF teminatlı kredi

KGF teminatlı kredi

KGF’ye Kimler Başvurabilir?

Kredi işlemlerinde %80 oranındaki KGF teminatından faydalanacak olan kişiler aşağıdaki gibidir.

 • Kişilerin vergi borçlarının ya da SGK borçlarının tamamının ödenmiş olması gerekmektedir.
 • İşletme sahipleri, 2 yıl geçmiş baz alınarak herhangi bir iflas bildirisinde bulunmamış olması gerekmektedir.
 • Konkordato sürecinde bulunmayan işletmelerin başvuruları kabul edilmektedir.
 • Türkiye’de bulunan bankalarda, başvuru yapılan kişi ya da işletmelerin herhangi bir kanuni takip ya da icra sürecinde bulunmaması gerekmektedir.
 • Kadın girişimciler başvuruda bulunacaksa en az 1 yıllık geçmişleri olmalıdır.
 • Erkek girişimciler başvuruda bulunacaksa en az 2 yıllık ticari geçmişleri olmalıdır.
 • Tüm kadın girişimciler başvuruda bulunabilirler.
 • Genç girişimciler başvuruda bulunabilirler.
 • Esnaf, sanatkar, tarımsal işletme sahipleri, çiftçiler, serbes meslek mensupları, seyahat acenteleri, gemi ve havayolu şirketleri, KGF teminatından faydalanabilecektir.

KGF teminatlı kredi için başvuru yapacak olan kişiler ve hangi sektörler için başvuruların kabul edildiği yukarıdaki gibidir. Başvuru yapacak olan kişilerin doğrudan belirtmiş olduğumuz bankalara gitmesi, yeterli olacaktır.

KGF Teminatlı Kredilerde Kesintiler Ne Kadar?

İşletmelere kefalet sağlayan KGF, başvurulan kredi miktarının en fazla %80’i için kefalet hizmeti sunmaktadır. Başvuruda bulunulduğunda ise, kişilerin KGF teminatı ile aldıkları kredi bedeli göz önünde bulundurularak, belirli oranlarda komisyon ödemesi gerekecektir. Örnek bir hesaplama ile bu duruma açıklık getirecek olursak, 100 bin TL’lik bir başvuru yapıldığını göz önünde bulunduralım. Kişilerin başvurularında KGF’nin sunacağı teminat miktarı en fazla 80 bin TL olacaktır.

En fazla 80 bin TL kefalet sunuluyor olsa da, kişilerin 100 bin TL’lik kredi alabilmeleri mümkündür. Fakat, Kredi Garanti Fonu’nun alacağı komisyon, kefalet sağladığı miktar üzerinden yani 80 bin TL üzerinden hesaplanacaktır. En düşük oran olarak %0,5 en fazla da %2 oranında bir komisyon talep edilecektir. Buna göre, 80 bin TL’lik KGF teminatı için ödenmesi gereken en düşük komisyon miktarı 400 TL olurken, en yüksek ödenmesi gereken komisyon miktarı da 1.600 TL olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git