İsimden Numara Bulma Yöntemleri (Hemen Sorgula)

İsimden Numara Bulma Yöntemleri (Hemen Sorgula)
10 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 267 kez okundu.

İsimle Telefon Bulma

Cep telefonlarının yaygınlaşması ile erişilebilir olan insanlar bazen bu durumdan rahatsız olabiliyor. Arayan herkesin akıllı telefonlar sayesinde ulaşmasını istemeyenler kendilerini arayan her numarayı da öğrenmek istiyor. Yabancı tüm numaralara cevap vermeden önce kime ait olduğunu ve kim tarafından arandığını öğrenmek isteyenlerin sayısı gittikçe artıyor. Eskiden sadece sabit hatlar olduğu için bu istek rehberler sayesinde cevap buluyordu. Şimdi mobil hatlar, sabit telefonlar, iş telefonları derken artan numaralar ulaşması zor bir hal alıyor. Eskiden bulunan rehberle aynı amaç için çalışan yeni bir sistem geliştiren şebeke şirketleri isimle telefon bulma devrini yeni bir boyuta taşıyor. Herkesin kendisini arayan kişiyi bulabilmesi ya da numarasını aradığı bir kişinin numarasını bulması mümkün hale geliyor.

İsimden Numara Bulma Yöntemleri

Numarası bulunmak istenen kişi hangi servis ağına sahip ise o şebeke şirketinden ücretsiz olarak yardım alınarak aranan numara bulunabiliyor. Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell şirketlerinin hizmetleri ile aranılan kişi çok kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde bulunuyor. Her şirketin var olan isimle telefon bulma hattı sayesinde mesaj atarak ya da arayarak bu bilgilere ulaşılabiliyor. Her şirket kendi bünyesinde bulunan müşterisinin numaralarını gizli değil ise bu servis aracılığıyla paylaşıyor.

Yalnız aranacak kişinin o şebeke şirketine bağlı olması gerekiyor. Örneğin; Vodafone isimle telefon bulma hattından sadece Vodafone sahibi birinin numarası öğrenilebiliyor. İsimle numara bulmanın bir diğer yöntemi de bilinmeyen numaralar için özel olarak çalışan firmalardan yardım almak oluyor. Bu şirketlerden bütün telefon numaraları bulunabiliyor. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom şirketine ait tüm mobil ve sabit hatlar bu şirketlerin bünyesinde yer alıyor ve bir yakınının numarasını bulmak isteyenler ya da kendisini arayan birinin adını öğrenmek isteyenler bu sistemden yararlanıyor.

isimle telefon bulma

Bilinmeyen Numaralar İçin Çalışan Şirketler Aracılığıyla Numara Bulma

İsimle telefon bulma için kullanılan yöntemlerden biri bilinmeyen numaralar servisidir. Televizyonlarda sık sık reklamları dönen bu şirketler 118 ile başlayan sorgulama hatları ile her numaranın verilmesinde yardımcı olur. Bu şirketler aranarak isimle telefon bulma ya da numaradan isim sorgulama işlemleri yapılabiliyor. Çeşitleri çok fazla olan bu şirketlerden birini seçerek bu işlemler kolaylıkla yapılabiliyor. Bu servisler aynı zamanda mesaj yoluyla da istenen bilgileri veriyor. İsimle numara bulma ya da arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenmek için her servisin belirlediği şekillerde SMS yollanarak aranılan cevap alınıyor. Tanınmayan numara mesaja yazılarak anında kime ait olduğu bilgisi alınabiliyor. Birçok insan için çok önemli olan bu özellik sayesinde birilerine ulaşmak ya da arayan kişinin kim olduğu bulmak kolaylaşıyor.

Turkcell Hattı Sahipleri İçin Numara Sorgulama

Turkcell bilinmeyen numaralar servisi isimle telefon bulma özelliği olmayan sadece arayan numaranın kime ait olduğunu bulan bir sistemdir. Gün içinde arayan tüm yabancı numaraların eğer Turkcell şebekesine aitse kime ait olduğu bulunabiliyor. Kime ait olduğu öğrenilmek istenen numarayı telefonların mesaj bölümüne yazarak 2200 numarasına herkes gönderebiliyor. Eğer numara sistemde kayıtlı bir Turkcell numarası ise saniyeler içinde Turkcell bilinmeyen numaralar servisinden cevap geliyor. Ayrıca mesajla öğrenmek istemeyenler 118 32 numaralı Turkcell bilinmeyen numaralar servisini arayarak kime ait olduğunu öğrenmek istediği numarayı söyleyerek istediği bilgiye ulaşabiliyor.

Vodafone Hat Sahiplerinin Numarasından İsim Sorgulama

Vodafone şebekesine kayıtlı numaraların bulunması için iki farklı yol sunan şirket, hem mesaj yollayarak hem de arayarak bu bilgileri veriyor. Telefonların mesaj bölümüne KIM yazıp boşluk bırakıp on haneli Vodafone numarasını yazarak 7048 numarasına yollanan mesaj ile aranılan bilgiye saniyeler içinde ulaşılıyor. Ayrıca arayarak numaradan isim sorgulama da 118 42 numarasından yapılıyor. Sahibi bulunmak istenen numara Vodafone şirketine ait ise ve paylaşılmış bir numara ise hat sahibinin ismi hemen veriliyor.

Türk Telekom İsimle Numara Bulma

İsimle telefon bulma diğer şebekelerde pek mümkün değilken numaradan isim bulma birçok yolla yapılabiliyor. Türk Telekom şirketinin geliştirdiği sistem sayesinde numarası aranılan kişinin isim, soy isim ve şehir bilgileri girilerek bu bilgiye anında ulaşılabiliyor. İsimle telefon bulma konusunda en iyi hizmeti veren Türk Telekom diğer hatlara ait numaraları da buluyor. Vodafone, Turkcell, Bimcell ve PTTcell numaralarına ait abonelerin bile isimleri girildiğinde numaralar anında görülüyor. İsimle numara bulma konusunda çığır açan türk Telekom çok önemli olan bu bilgileri kolayca bir arama sayfasında veriyor.

Beyaz sayfalar bölümünde verilen bu hizmetin dışında aynı sorgulamayı sayfaya giremeyenler için çağrı yoluyla da verilmesi ile Türk Telekom şirketinin isimle numara bulma konusundaki sisteminin ne kadar kullanışlı olduğu anlaşılıyor. 118 11 numaralı hat aranarak beyaz sayfalar kısmında istenen tüm bilgiler veriliyor ve türk Telekom çalışanı yaptığı sorgulamanın ardından istenen bilgileri veriyor.

Hatların Gizliliği

Tüm şebekeler tarafından verilen hizmetler sayesinde insanlar aradıkları kişilerin numarasına ya da kendisini arayan kişinin ismine ulaşabiliyor. Peki, bu numaralarının diğer insanlar tarafında görülmesini istemeyenler ne yapıyor? Yardımcı olmak amacıyla kurulan sistemlerin bazı kişileri mağdur etmemesi için numara gizleme özelliği getiriliyor. Numarasını sorgulamalar sonucunda kimsenin görmesini istemeyenler hat alırken numarasını ve kimliğini gizli tutabiliyor. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ve diğer bütün şebekelerde olan bu özellik ile numara sorgulama ekranlarına gizli numaralar düşmüyor. Firmaların sorgulama yaptığı ağ içinde sadece paylaşılmasına izin verilen numaralar yer alıyor. Yani arayan bir kişinin numarasından ismini bulmak için o kişinin numarasını paylaşmış olması gerekiyor. İstenildiğinde aktif edilebilen istenildiğinde gizlenen hatlar sahibi tarafından nasıl tercih edilmişse o şekilde görünüyor. Bir numaranın sahibini bulabilmek için o numaranın paylaşılmış olması şart oluyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git