İnek Almak İstiyorum Diyenlere Kredi Fırsatları

İnek Almak İstiyorum Diyenlere Kredi Fırsatları
9 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 9.278 kez okundu.

İnek Almak İsteyenler İçin

Türkiye’de tarım ve hayvancılık hala devlet tarafından desteklenme devam ediyor. Çoğu köyde artık bu gibi geçim yolları tercih edilmese de hala sürdüren çiftçiler veya köylerine geri dönmek isteyen gençler bulunmaktadır. Türkiye büyük ve küçük baş hayvancılık için uygun farklı bölgelere sahip bir ülkedir. Eğer siz de büyük baş hayvancılık yapmak istiyor ve inek satın almak istiyorum diyorsanız sizin için birkaç öneri yazıda yer alacaktır.

İnek Kredisi Nedir?

İnek kredisi devletimizin vatandaşlarına kendi imkanlarını sunarak oldukça düşük ve kolay ödeme yöntemleri ile inek alabilmenizi sağlayacak olan kredidir. İnek yanında dana,manda gibi diğer büyükbaş hayvanlar içinde devlet krediler sunmaktadır. İnek kredisi almanız için hali hazırda hayvancılık yapıyor olmanız veya bu işe yeni başlayacak olmanız herhangi bir fark yaratmamaktadır. Devlet bu kredileri oluşturduğu kurumlar veya anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden vatandaşlarına sunmaktadır. Bankalar üzerinden veya devletin kamu kuruluşları üzerinden inek almak istiyorum diyorsanız kredisine başvurmak için de yerine getirilmesi gereken birkaç koşul bulunmaktadır. Öncelikle kredi ile birlikte alacağınız hayvanların devletin “türvet” diye isimlendirdiği hayvan bilgi sistemine kayıt olmaları gerekmektedir. Bunun sebebi ise alınan kredi için sunulan koşulun yerine getirildiğinin anlaşılması içindir. Devletin dikkat ettiği diğer bir nokta ise inek almak istiyorum diyen vatandaşların ineklerin doğum yapıp yapmadığına özen göstererek almasıdır. Önemli bir kriter ise alacağınız ineğin yaşı ve kaç tane inek alacağınız ile ilgilidir. 36 aylıktan büyük veya 10 baş inekten az inek almak istemeniz koşulunda devlet kredi sağlamamaktadır. Bunun sebebi ise kredi verilmesinin sebebinin üretimi arttırmak ve sürdürmek olmasındandır. Fakat bu koşullar sağlanmazsa üretim artmamaktadır. Üretimin kalitesi için alacak olduğunuz ineğin cinsi de devlet tarafından belirlenmiştir.

inek satın almak istiyorum

İnek Kredisi Nereden Alınır?

Sizde inek almak istiyorum diyorsanız devlet destekli krediler üzerinden hayvancılık yapmaya başlayabilirsiniz. Devletin vatandaşlarına kredi sunduğu iki tane kurum bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Tarım Kredi Kooperatifleri’dir. Bu kurumdan alacağınız krediler kısa veya uzun vadeli olarak değişmekte ve 1 ile 4 sene arasında vadeli olarak alınabilmektedir. İnek almak istiyorum diyen bir kişi bu kurumdan kredi alacaksa öncelikli şart olarak kooperatife üye olmak zorundadır. Kooperatif kredi sunacağı kişilerin öncesinde hayvancılık ile uğraşmış olmasını istemektedir. Alınacak kredi 20000 TL altındaysa herhangi bir teminata gerek duyulmazken eğer yirmi bin üzeri bir meblağ isteniyorsa mecburen bir taşınmaz mal teminatı göstermelidir. Kredi oranları ise 2017 yılında 1 yıllık kredi için %8 olarak belirlenmiştir. 1 ve 4 yıl arası vade isteniyorsa bu oran %10’a çıkarken, 4 yıl üzeri için ise %11 faiz oranı belirlenmiştir. Belirlenen kredi limitleri ise bu sene için genel şahıs için 50000 TL iken özel şahıslar için 250.000 ile 1.000.000 TL arasında üst limit konularak belirlenmiştir. Başvuru için kooperatifin internet sitesi üzerinden gerekli yerlere ise kolayca ulaşabilmektesiniz. İnek almak istiyorum diyen vatandaş için ise devlet destekli ikinci alternatif Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası Tarım Kooperatifi’nden farklı olarak tüm kredilerinde teminat istemektedir. Ziraat bankasından da kredi almak için bir takım zorunluluklar belirlenmiştir. Eğer ineğiniz var ise en az toplam en az 10 ineğiniz olacak şekilde inek alacak kadar kredi çekebilirsiniz. Fakat hiç ineğe sahip değilseniz 10 veya üzeri inek almak zorunluluğu bulunmaktadır. Ziraat Bankası verdiği kredilerde 7 sene vade imkanı sunarken belirlediği faiz oranı ise 0,5’dir. İnek kredisinin yanında yem, gübre veya diğer hayvancılık destekleri için de Ziraat Bankası’nda kredi olanakları bulunmaktadır.

Alternatif Kredi Seçenekleri Nelerdir?

İnek almak istiyorum diyen kişiler için devletin sunduğu krediler yukarıdaki gibiyken bunun yanında özeli kuruluşlarda finansman desteği sağlamaktadır. Devlet kredisinde de ineklerin cinsinin önemli olduğunu söylemiştik. Montofon inek cinsinde alım yapmak isterseniz sizlere imkan sağlayacak pek çok özel banka bulunmaktadır. Bu türün özelliği iyi bir bakım ile birlikte yüksek verim sağlayabilmesidir. Et verimi ve süt verimi açısından da oldukça iyi bir cinstir. Bu cinsten inek almak istiyorsanız başvurabileceğiniz bankalar yine devlet destekli olarak Ziraat Bankasıdır. Özel olarak ise Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, İNG Bank, Deniz Bank, Akbank, Garanti Bankası, Vakıfbank ve Türkiye Ekonomi bankasıdır. Aynı zamanda Türkiye Ekonomi Bankası inek yetiştiricilerine yem ve gübre yardımı içinde kredi olanağı sunmaktadır.

Kredi Almaktan Başka Alternatif Var Mı?

Türkiye Cumhuriyeti’nde uygulanmaya başlayan yeni bir uygulama olarak köyüne dönmek isteyen ve inek almak istiyorum diyen genç çiftlere 2 sene takip edilecek şekilde hibe desteği sunulacak. Verilecek hibenin meblağı 30 bin tl olarak belirlenmiştir. Başvurabilecek çiftlerin ise yaş aralığı 18-40 olarak açıklanmıştır. Sadece inek alımı için değil, küçük baş ve tarım içinde bu hibeden yararlanılabilmektedir. Hibe desteği olan vatandaşlar hayvancılık yapıyorlarsa kendi aralarında sarın alma işlemleri yapmasına izin verilecektir. Hibe alabilmek için başvuran çiftler ile sözleşmeler imzalanacaktır.2016 yılında başlayacak olan bu programın ise 3 sene boyunca uygulanacağı açıklanmıştır.

Başka bir olanak ise Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun IPARD programı altında desteklenen ve hayvancılık yapan illerde projelerin işlemesi durumunda hayvan desteği için %70 gibi bir hibe payı ayırmayı planlamaktadır. Öncelikle proje uygulaması için Türkiye’den 2 grup il seçilmiştir. Bu illerde ikamet eden vatandaşlar internet sitesi üzerinden il yöneticileri ile iletişime geçerek faydalanabilme imkanlarını öğrenebilmektedir. Hibe desteklerini çağrı ilanları aracılığıyla kurum web sitesinden veya gazetelerden takip edilebilmektedir. Hayvancılık yanında birçok alanı da kapsayan hibe için bu çağrı ilanları incelenmelidir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git