Ev Sahibi Olmak İsteyenler İçin Taksitli Evler

Ev Sahibi Olmak İsteyenler İçin Taksitli Evler
30 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 294 kez okundu.

Taksitle Ev Sahibi Olun

Eğer belirli bir birikiminiz yoksa taksitli evler veya ev almak ve geleceğe yatırım yapmak için önce borçlanmak ve sonrasında sefasını sürmek gerekecektir. Ev almaya karar verdikten sonra, size uygun kriterdeki ilanları taksit ve kredi imkânlarını inceleyebilir, arkasından bu ilanların fiyatlarına göre konut kredilerini araştırmaya başlayabilirsiniz. Burada taksitle ev almak isteyen kişi kira ödemek yerine, kredi ödemeyi tercih edeceği yeni bir yaşam biçimine geçmektedir. Günümüzde artan kiralar hemen hemen kredi taksitlerine yakın hale gelmiştir. Bu durumda kişi kira vereceğimize kredi öderim ve taksitli evler ya da ev sahibi olurum seçeneğine karar vermeye başlamıştır. Çünkü on sene ve üzerine kadar taksitli konut kredisi alabilmek olanakları sunan banka ve kredi kuruluşları mevcuttur.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, satın alınacak evin güvence altına alınması koşuluyla bankalar tarafınca verilen bir kredi türü. Kredinin vadesi genellikle sabit faiz oranlarıyla beş ile otuz yıl arasında değişebilmektedir. Konut kredisine başvurmadan önce satın almak ettiğiniz konuta karar vermeli daha sonra kredi imkânları sunan bankaları araştırmanız gerekir. Sizin için en iyi ve uygun faiz oranlarını sunan bankaları araştırmanız ve daha sonrasında başvurmanız gerekecektir. Kredi başvurunuz tamamlanıp onaylandıktan sonra artık gayrimenkul değerlendirme uzmanları giriyor. Uzmanlar, satın almak dilediğiniz evin değerini belirledikten sonrasında, evin değerinin dörtte birini peşinat ödemesi olarak vermeniz gerekmektedir. Yasalar ve kanunlar gereği, belirlenen ekspertiz değerinin yüzde yetmişine kadar konut kredisi verilebiliyor. Evin kalan %25’lik ücreti içinse peşinatınız olması gerekmektedir. Sözleşmeniz süresince belirlenen faiz oranı ve belirlenen vade üzerinden aylık olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Alabilmek İçin Gereken Belgeler

Taksitli evler ya da ev almak için İcra ettiğiniz kredi başvurusu ön tasdik aldığında ikinci adım olarak lüzumlu belgelerle bankaya gitmeniz gerekir. Konut kredisi için banka tarafından kimlik belgesi, ikametgâh ve gelir beyanı olmak üzere üç temel belge talep edilmektedir. Düzenli bir geliriniz olması halinde başvurunuzun tamamlanıp onaylanması ihtimali oldukça yüksektir. Daha önceki kredi borçları sebebiyle hakkında banka takip kararı olan kişiler ve fertler ise kredi alamazlar. Konut kredilerinde ipotek uygulaması söz mevzusu olduğundan bireyin kefil istenmez. Eğer başvuran fert kâfi bir gelire sahip değilse o zaman kefil uygulaması devreye girebilir.

taksitli evler

Hangi Evler Konut Kredisine Uygundur?

Taksitli evler ya da ev sahibi olmak için Konut kredisi alabilmek için satın almayı arzu ettiğiniz konutun kat mülkiyet ve tapusu olması gerekir. İnşaat ya da projeden satın alınan konut ve evler içinse kat irtifakı tapusu olması şartı aranır. Konut kredisiyle aldığınız beğendiğiniz eviniz, banka tarafından ipotekli olduğu için kredinin taksit ödemesini tamamlanmayan bitmeyen dairenizi ancak üzerindeki ipotekle satabilirsiniz. Çoğu vergiden muaf olan konut kredisi avantajlı bir kredi türüdür. Alacağınız krediyi kısa vadede ödemek size daha azca faiz ödemenizi sağlamaktadır. Kredinin taksit ödeme günlerini kendinize ve gelir durumunuza bakılırsa belirlemelisiniz, bu bununla birlikte vadeyi de belirlemiş olacaktır. Eğer başka bir ev için gene bir konut veya ev kredisi çekmek isterseniz mümkündür, ancak bu durum banka takdirine göre değişim gösterir.

Hangi Durumlarda Konut Kredisi Kullanılamaz?

Konut kredisi çekebilmek için alınacak konutun niteliğinin konut olarak geçmesi gerekmektedir. Arsa, dükkân, depo vb. Niteliklere haiz tapulara konut kredisi verilmemektedir. Alınacağınız konut kanun ve yönetmeliklere uygun yapılmadıysa konut kredisi çekemezsiniz. Kat mülkiyetine haiz olması çünkü önemlidir. Öte yandan konutun kat irtifakı var ise de Yapı kullanma İzin Belgesi sahip olması gereken belgelerdendir.. Akrabanızdan konut almak istiyorsanız, konut veya ev kredisi çekemezsiniz. Bunun sebebi yapılan satışların finansman olarak görülmesidir. Bankalar çözüm olarak Bireysel Finansman ve ihtiyaç Kredisi sunmaktadır. Konutun değerlendirilmesi ve incelenmesi için gönderilen gayrimenkul değerlendirme uzmanları evin tamamlanıp tamamlanmadığına da bakacaklardır. Kredi raporunda konutun tamamlanmış olarak gösterilmesi konut veya ev kredisi kullanımı için önemlidir. Alınacak konut minimum yüzde seksen tamamlanmış olması gereklidir. Tamamlanma deyimi çatı, dış kaplamaları, kapı ve pencerelerinin takılmış olması olarak ifade edilebilir.

Taksitli Evler İçin Kredi İle Ev Alıyorsanız Doğacak Masraflar Neler Olabilir?

Taksitli Evler veya ev alımlarındaki en yaygın yöntem tipi bankaların sunduğu konut kredisi ile ev almaktır. Konut kredisi çektiğinizde sizin için oluşturulan ödeme planına bakılırsa aylık taksit tutarları belirlenmiştir, ancak ilk etapta farklı masraf kolları da ortaya çıkmaktadır. Bunlardan ilki dosya harcaması veya masrafıdır. Bankaların kredi ürünleri ve hizmetleri için belirlediği dosya masraf tutarı birbirinden farklı olmaktadır. Bazı bankalarda dosya masrafsız kredi ürünü sunulsa da bazı siteler üzerinden çekmek dilediğiniz vade ve kredi meblağına göre hesaplama yaparak bankaların sunduğu rakamları incelemenizi tavsiye edilmektedir. Bu şekilde hem en düşük faiz oranına sahip krediyi aynı zamanda en uygun dosya harcamasının hangi bankada olduğunu bulabilirsiniz. Konut kredisi ile taksitli evler veya ev almak istediğinizde ortaya çıkacak fazladan masraflardan biri de komisyon meblağıdır. Komisyon tutarı her bankada olmamaktadır. Bunu da yine bazı internet siteleri üzerinden yapacağınız sorgulamada görerek değerlendirme ve kriterlerinize ekleyebilirsiniz. Bir öteki harcama ise ekspertiz ücreti olmaktadır. Ekspertiz bildiğiniz üzere almak arzu ettiğiniz evin değerini biçme işlemine verilen isimdir. Konut veya ev kredileri evin ekspertiz değeri üzerinden belli bir hisse kadar kullandırılabildiği için bu işlem yapılmak zorundadır. Ekspertiz SPK lisanslı bağımsız eksperler tarafınca yapıldığı için buna yönelik ücret tüketici tarafından karşılanmaktadır. Konut ya da ev kredisi ile ev sahibi olmak istediğinizde doğacak masraflardan biri de sigorta. Konut ya da ev kredisi çektiğiniz zaman sigorta yapılmaktadır. Bu sigorta eylemi bankanın anlaşmalı olduğu kurum tarafından yapılabildiği şeklinde sizin belirleyeceğiniz farklı bir kuruluş tarafından da yapılabilir.

Tapu Harcı Masrafı Nedir?

Konut ya da ev alımlarında ortaya çıkan masraflardan biri de tapu harcı, tapu komisyonu olmaktadır. Konut alma işlemi neticesinde ortaya çıkan hizmet bedeline tapu harcı ya da komisyonu denilmektedir. Tapu harcı bir tek alıcı tarafınca değil satıcı tarafından da ödenmektedir. Tapu harcı, evin ya da konutun satın alma bedelinin binde yirmisi olarak hesaplanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git