Esnafa 60 Ay Vade ile Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi Fırsatı Doğdu

Esnafa 60 Ay Vade ile Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi Fırsatı Doğdu
25 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 279 kez okundu.

Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi

Esnafa 30 bin faizsiz kredi haberi geçen aylarda ülke gündeminde oldukça olay yarattı. Tekrardan gündeme gelen bu esnafa 30 bin faizsiz kredi konusu, devletten esnafa gelen rekor destek olarak anılmaktadır ve bu kredi haberi esnafların yüzünü güldürecek cinsten bir haber niteliğinde olmuştur. Resmi rakamlar ile elde edilen bilgilere göre, 81 ilde toplamda bir buçuk milyon vergi levhalı esnaf bulunmaktadır ve bir buçuk milyon vergi levhalı tüm esnaflar bu krediden kolaylık ile yararlanma olanağına sahiptir. Bütün bu esnafların yararlanabileceği bu destek haberi, artırılan bütçe rakamlarından dolayı beklenenden oldukça erken gelmiştir.

Bütün bunlara ek olarak esnafa 30 bin faizsiz kredi dışında düşük faizli destek kredileri de esnaflara sunulmaktadır. Esnaflar dosya masrafları en aza düşürülmüş bu krediler ile bütün sıcak para gereksinimlerini hallederek rahata kavuşabilecek. Oldukça uzun süredir bu haberi bekleyen esnaflar, esnafa 30 bin faizsiz kredi yasa tasarısının yürürlüğe gireceği tarihi heyecanla beklemektedirler. 81 ildeki bir buçuk milyon vergi levhalı esnaf heyecan ile destek ödemelerinin yapılmasını beklemekte iken esnafa 30 bin faizsiz kredi destek haberini alan tüm esnaflar, bu haberi sevinç ile karşılamıştır.

Esnaflara Güzel Haber

Hükümet, borçlarından dolayı dükkanını kapatmak zorunda olan, herhangi bir doğal afetten zarar gören ve terör olaylarında mağdur durumda olan esnaflara destek paketi hazırlar iken 2017 yılı itibari ile birlikte sadece zarar gören, mağdur olan durumdaki esnaflara değil, Halk Bankası aracılığı ile esnaflara vereceği kredi desteğini arttırarak 81 ildeki bir buçuk milyon vergi levhalı esnafa 30 bin faizsiz kredi desteği vereceğini bildirdi.

60 ay vade ile esnafa 30 bin faizsiz kredi, 2017 yılı bütçesinden ayrılarak ödenecektir. Halk Bankası aracılığı ile 2017 bütçesinden ayrılan ve toplamda 1.3 milyar Türk lirası faizsiz kredi desteğini esnaflara en hızlı şekilde ödenmeye başlanacaktır. Esnaflar bu destek kredisi ile ekipman, makine, işyeri tadilatı, demirbaş, araç, sermaye ve hammadde gibi gereksinimlerini karşılayabilecektirler. Yeni yıl ile birlikte 81 ildeki bir buçuk milyon vergi levhalı esnafın, sıcak para sorunu bu destek faizsiz kredileri ile aşılmaya başlanacaktır.

Esnaflar Faizsiz Kredi Desteğinden Hangi Durumlarda Yararlanamazlar?

Taksitlendirme yapılmış, ödenmemiş ve tasfiye olunacak alınacak hesabında borcu gözüken ve bu borcun geri ödeme süresi halen daha devam etmekte olan esnaflar borçlarının tamamını ödemediği sürece bu kredi desteğinden yararlanamamaktadır. Bu borçlarını tamamen ödedikleri takdirde, faizsiz kredi desteği için esnaf kefalet kooperatiflerine başvurabilmektedirler.

Esnafa 30 bin faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyen esnafların, geçmiş 1 yıllık süre içerisinde maksimum 2 kere faizsiz kredi indiriminden yararlanmış olması gerekmektedir.

Farklı kamı kurumu ve kuruluşlarından hibe temin eden esnaflar, aynı işletme adına esnafa 30 bin faizsiz kredi desteğinden yararlanamazlar.

Daha önce bu destekten yararlanmış olan esnaflar ikinci bir sefer bu destekten yararlanamazlar. Ancak özel bankalardan kredi alan esnaflar bu destekten yararlanmak için başvuru yapabilmektedir.

esnafa 30 bin faizsiz kredi

Kredi Desteğinden Yararlanmak İçin Gerekli Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvurular, esnaf kefalet kooperatifinde yapılmaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyen esnaflar başvurularını esnaf kefalet kooperatifine giderek yapabilmektedir. 2017 yılı için esnaf kefalet kooperatifinin sunduğu kredi desteği için ayrılan bütçe 2016 yılının altıncı ayında komple tüketilmişti. Kalan kaynak, devletin hazinesi tarafından eklenerek toplamda 700 milyon Türk lirası elde edilerek 81 ildeki bir buçuk milyon vergi levhalı esnaflara verilecek olan kredi desteği miktarı beklenenden daha fazla artırılarak 2017 yılının ilk ayından itibaren toplamda 1.3 milyon Türk lirası verileceğini açıklamışlardır. Esnafa 30 bin Türk lirası faizsiz kredi desteğini yeni yılda da arttırarak, 81 ildeki bir buçuk milyon küçük esnafın mağdur duruma düşmelerini engellemeye çalışılmaktadır. 2017 yılı ile birlikte esnaflara ödenmeye başlanacak olan faizsiz kredi desteğinin ödemeleri Halk Bankası aracılığı ile yapılacaktır.

Başvurular, esnafların ihtiyaç durumlarına göre değerlendirilmektedir. 81 ildeki bir buçuk milyon esnafa faizsiz ve 5.5 yıl vade imkanı ile verilecek olan 30 bin lira kredi desteğinden yararlanmayı bekleyen esnaflar, esnaf kefalet kooperatifi tarafından mali ve ihtiyaç durumlarına göre inceleyecek ve esnafların çekebileceği faizsiz destek kredisini miktarını ve esnafların isteğini inceledikten sonra Halk Bankasına ileterek ödemelerin yapılması başlanacak. Faizsiz destek kredisi taksitleri ödenebilir düzeye indirilmektedir ve ayrıca 5.5 yıl vadeli bu faizsiz esnaf kredisinden 81 milyon ildeki bir buçuk milyon vergi tabelası olan tüm esnaflar yararlanabileceklerdir.

30.000 Türk Lirası faizsiz kredi ödemeleri 5.5 yıl vadeli ve taksitleri ödenebilir olarak düşük tutarda olacaktır ve buna ek olarak da faizsiz krediden yararlanamayan esnaflar için de düşük faizli krediler verilmeye başlanacaktır. 5.5 yıl vadeli faizsiz esnaf kredilerinin aylık ödenecek tutarı ise 500 Türk Lirasından başlamaktadır ve esnafa yardımcı olmak adına, esnaf kefalet kooperatifi ile başvuran esnaf arasında konuşma yapılarak esnafın aylık olarak ödeyebileceği taksit tutarı, ortak karara varılarak belirlenmektedir. 2017 yılında açılacak olan başvuru tarihleri belirlendiği anda başvuru yapmaya gidilmelidir.

Hükümet, borçlarından dolayı dükkanını kapatmak zorunda olan, herhangi bir doğal afetten zarar gören ve terör olaylarında mağdur durumda olan esnaflara destek paketi hazırlar iken 2017 yılı itibari ile birlikte sadece zarar gören, mağdur olan durumdaki esnaflara değil, 81 ildeki bir buçuk milyon vergi levhalı küçük esnaflara da faizsiz kredi desteği hizmeti sunmaktadır. Bu küçük esnaflara, manav, taksici, bakkal, aynacı, berber ya da kuaför, terzi, ayakkabıcı, lokantacı gibi esnaflar da dahil olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git