Devletten Mantar Yetiştiriciliği Teşvik Verilecek

Devletten Mantar Yetiştiriciliği Teşvik Verilecek
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.051 kez okundu.

Devletten Mantar Yetiştiriciliği Teşvik

Devlet tarım sektöründe vermiş olduğu kredi ve desteklerini sürdürmeye devam etmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca mantar yetiştiriciliği teşvik, destek ve hibeler belirlenen planlar içinde sunulmaktadır. Bu planlara başvurmayı dileyen üreticilerimizin ve çiftçilerimizin mantar yetiştiriciliği iş dalında yardım alabilmeleri için, evvela çiftçi kayıt programına kayıt yaptırmaları ve hibenin ilan edildiği tarihten itibaren başvuru yapması gerekmektedir.

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Kültür mantarı, ülkemizde bütün alışveriş yapılan mekanlarda ve pazarlarda satın aldığımız klasik mantar çeşididir. Mantar yetiştirmek isteyen kişilerin ilk varacağı yer şüphesiz ki kültür mantarı yetiştiriciliğidir. Zira bu mantar türü, diğerlerinden değişik olarak, emek gerektirmeyen ve randımanlı bir mantar çeşididir. Mantar üretimi yapmak isteyen girişimcilerin bu detaya dikkat etmeleri gerekmektedir. İstiridye mantarı, trüf mantar, kültür mantarı üreticilerin en çok tercih ettiği mantar çeşitleridir.  Tarım ve Kredi Kooperatifleri de kültür mantar yetiştiriciliği için ayrıyeten yardımda bulunmaktadır.

Kültür Mantarı Yetiştirme Tesis

Uzman biri gibi kültür mantarı yetiştirmek istiyorsanız, kesinlikle bu işi profesyonel manada yapan ve hale hazırda kurulmuş, anahtar teslim mantar çiftliği üretimi yapan profesyonel bir üretim gerçekleştiren firmalarla görüşmenizde yarar vardır. Sahibinden. com sayfasında fazlasıyla satılık hazır mantar tesisi de bulabilirsiniz. Bir mantar çiftliği tesisi kurdururken ya da kurarken üstünde durmanız gereken mühim noktalar bunlardır;

 • Kuruluşun olduğu yerde su ve elektrik kaynağının var olup olmadığı; Bir elektrik trafosu kurdurmak veya su çektirmek düşündüğünüzden çok daha masraflıdır.
 • Kuruluşun yerleşim bölgelerine uzaklığı; Bağlı bulunduğunuz belediye ile irtibata geçerek ruhsat hususunda bilgi temin ediniz.
 • Kuruluş yolunun ulaşıma uygun olması; Merkezden uzakta bir bölgeye tesis kurarsanız, her bakımdan sorun yaşarsınız.

Bu üç kriterin yerine getirilmesi neticesinde, dilerseniz ufak başlangıçlarla başlayıp mini bir tesis kurun veya mantar kurulumu yapan işletme şirketi ile anlaşma sağlayarak büyük bir işletme kurdurun. Bütçe durumunuza göre ve alabileceğiniz mantar yetiştiriciliği teşvik için devlet destekli hibe ve teşvik desteğine göre işletmenizi büyütebilirsiniz.

Devlet Yardımı Hibe İle Mantar Tesisi Kurulumu

2016 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlükte olan genç çiftçi projesinde Kültür mantarı üretimi tasarıları için 30. 000 TL hibe yardımı verilmişti. Günümüzde 30. 000 TL miktarında Devlet teşviği ile birçok işletme hazır mantar işletme kurulumunu gerçekleştirmektedir. Kültür mantarı yetiştiriciliğine Hibe Kredi dayanağı aşağıdaki alanlarda verildi.

30.000 TL hibe verilen kültür mantarı tasarısı;

 • Minimum 100 metre kare yere sahip olması,
 • Minimum 25 ton kompost mevcut olması,
 • 3 katlı ranza düzeneğine sahip olması,
 • Vantilatör, aspiratör, sulama sistemi,higrometre (nem ölçer), sırt pompası, termometre bulunması,
 • Beyaz şapkalı diye adlandırılan agaricusbisporus başka bir adıyla kültür mantarı yetiştirilmesi,

30.000 TL hibe kredi istiridye mantarı yetiştiriciliği;

 • Bu tasarıda pleurotusostreatus diye adlandırılan istiridye mantarı ya da kaya mantarlarının üretilmesi için verilmektedir.
 • En az 1. 000 metre kare yer gerekmektedir. Bu yerin üstü kapalı olması gereklidir.
 • Bu alanda 20 ton kompost içerikli üretim gerçekleştirmek şarttır.

Kosgeb Mantar İmalatı İçin Destek Kredi Veriyor Mu?

 • 13. 21 mantar ve yer mantarları (domalan) üretilmesi
 • KOSGEB 46. 31. 06 nace kodu ile kültür mantarı toptan ticareti
 • 47. 21. 01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav ürünleri ile kültür mantarı içinde)
 • nace kodları ile mantar iş koluna yardımda bulunduğu bilinmektedir. KOSGEB asıl olarak tarım alanında özellikle tesis kurulumu, satış için gerekli makine ve aletlerin alımı, paketleme için kredi hibe ve yardımlarına devam etmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği Teşvikleri Nasıl Alınır?

Mantar yetiştiriciliği üretimi yapmak isteyen müteşebbis 100 metre karelik bir mekanda bu üretimi kolaylıkla yapabilmektedir. Mantar yetiştiriciliği teşvik ile mantar üretimi ortamda gerekli olan nem oranını sağlamak için, gerekli malzemeler, kompostlar, mantar üretme rafları ve diğer gereçler için yaklaşık 50. 000 TL gibi bir miktara ihtiyaç duyulacaktır. Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı dahilinde mantar yetiştiriciliği teşvik kapsamına alınarak hibe yardımına başlanmıştır. Bakanlık tarafından yerinde bulunan mantar yetiştiriciliği teşvik alan girişimcilere Ziraat bankası çekmiş oldukları hibe tutarının 3 katı kadar tarımsal hibe verilmektedir. Bu krediyi dileyenlere düşük faiz oranı tatbik eden banka 1-4 sene kadar süre tanımaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git